Cari Hesap Nedir? Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır? Orka Bilgisayar 26 Nisan 2022

Cari Hesap Nedir? Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

İşyerlerinin ticari faaliyetlerinin kontrol ve takibinin yapılabilmesi için cari hesap takibinin yapılması gerekmektedir. Cari hesap işletmeler için önemli bir konudur. Bir işletmenin tüm ticari faaliyetlerinin kayıtları ve takibinin sağlanması adına cari hesap düzenlemesi yapılır. Bu süreci iyi bir şekilde geçirmenin ilk adımı, cari hesap kavramını iyi bilmek ve takip metotlarını doğru bir şekilde uygulamaktan geçer. Cari takip yaparken işletmelerinin kendilerine uygun olan modeli tercih etmeleri gerekir. İş faaliyetlerinin sıklığı, alışveriş süreci ve ödemelere göre uygun olan yöntem tercih edilebilir. Bir işyeri hem gelecek hem de geçmişe yönelik doğru atımları atabilmek için, iyi bir cari hesap yöntemini tercih etmelidir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ile birlikte cari hesap kayıt ve takibi çok yönlü programlar sayesinde yapılabilmektedir.

Cari Hesap Ne Demek?

Türk Ticaret Kanunu tarafından açıklanan cari hesap, iki kişinin pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan alacaklarını tek tek istemek yerine, hesap kesim tarihi üzerinden ödeme yapılmasını kayıt altına aldıran sistemdir. Yine aynı kanunda cari hesap nasıl tutulur sorusuna da yanıt verilmektedir. Cari hesap düzenli olarak alışveriş yapmakta olan taraflar arasında kullanılır. Düzenli bir şekilde alışveriş veya hizmet alan taraflar, her alışveriş için para ödemezler. Ödemeler cari hesap tutularak toplu bir şekilde ödenebilir. Firmalarda cari hesap defteri tutulmaktadır. Bu defter sayesinde tüm ticari ilişkiler kayıt altına alınır. Ayrıca güncel cari hesap defteri oluşturarak yeni oluşabilecek alışverişler de güncellenebilir. Bu nedenle cari hesap takibinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Düzenli olarak alışveriş ilişkisi olan iki firma arasında cari hesap oluşturulabilir. Bir firma ihtiyaç durumuna göre anlaşma yaptığı yerden günlük veya haftalık ürün alabilir. Cari hesap defteri alıcının sürekli olarak ödeme yapmasının önüne geçer. Her iki tarafta alışverişleri kendi sistemlerine kaydeder ve cari hesap takibi yapılır. Ödemesi yapılan veya yapılacak olan tüm ürünler cari hesap defterinde yer alır.   

Nasıl Cari Hesap Takibi Yapılır?

Şirketler veya işyerleri cari hesap takibi için özel personel tutabilir ve kendileri bu takibi sürdürebilir. Cari hesap takibi yapabilmek için herhangi bir eğitim almaya gerek yoktur. Cari hesapta nelerin yer alması gerektiği ve nasıl kayıt tutulacağını bilmek yeterli olacaktır. Cari hesap tutmak isteyen kişiler dikkatli olmalıdır. Hesaplamalar ve alışverişler doğru şekilde kayıt altına alınmalıdır. Cari hesap takibi nedir ve cari hesabın nasıl yapılacağı sorusu işletmelerin üzerinde durması gereken bir husustur. Cari hesap tutulurken taraflar arasındaki anlaşmaya dikkat etmek gerekir. Hesap takibinde firmanın müşteri ve tedarikçileri adına ayrı sayfalar oluşturulmalıdır. Alacak ve borçlar doldurulur. Sonrasında şirketin veya işletmenin işlemleri her gün düzenli olarak kayıt altına alınmalıdır. Cari hesap işlemleri yapılırken borç ve ödemeler yapıldığında güncelleme yapılmalıdır ve bakiye belirtilmelidir. Takibin devamı bakiyeler eklenerek yapılır.   

Cari Hesap Anlaşması Nasıl Olur?

Cari hesap açmak isteyen kişiler birbirleri arasında bir sözleşme imzalar. Cari hesap mutabakatı olarak da bilinen bu anlaşma yöntemi sayesinde alacak, mal, hizmet gibi konulardan oluşabilecek alacakların tek tek alınması yerine kalem kalem alınarak veya borca dönüştürülerek ödenmesi sağlanır. Taraflar arasındaki cari hesaba farklı madde veya detaylar eklenebilir. Alıcı ve satıcılar aralarında anlaşarak cari hesap tutabilir. Bu işlemi güvenli bir şekilde yapabilmek için pek çok cari hesap programı tercih edilebilir. Bu programlar elektronik ortamlardan cari hesap kayıtlarını yapmaktadır.