Orka Bulut Yedek admin 24 Ağustos 2020

Hibrit Bulut
Mimarisi
ORKA YEDEK

Tüm verileri korumak için Acronis Backup,
mevcut ve gelecekteki veri koruma
çözümlerinin bir evrimi olan
Hibrit Bulut Mimarisi oluşturdu.

Bulut Yedekleme Nedir?

Bulut yedek isminden de anlaşılabileceği gibi dosyaları sanal bir ortama kaydetmektir. Bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet fark etmeksizin her cihazda bulunan dosyaları buluta depolamayı içerir. Apple ekosistemindeki iCloud buna örnek olarak verilebilir. Bununla beraber büyük ölçekli dosyalara sahip olan şirketler, farklı bulut yedekleme çözümleriyle dosyalarını güvence altına almalıdır. Bulut yedekleme, belirli aralıklarla dosyaları güvence altına aldığı için işletmelere birçok avantaj sunar. Verileri yedeklemenin en etkili yollarından biridir. Kullanıcı dostu ve güvenilir olması, bulut yedekleme sistemlerinin dikkat çeken tarafları arasındadır. Siz de işletmenizdeki dosyaları güvenle muhafaza etmek istiyorsanız bulut yedekleme hizmetlerinden yararlanabilir, önemli verileri kaybetmeden uzun süre boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Bulut Yedekleme Nasıl Çalışır?

Bulut yedekleme kolay bir çalışma mantığına sahiptir. Genel olarak bu teknoloji, belirli aralıklarla cihazlarda bulunan bütün verileri bir alana depolar. Bilgisayar, telefon ya da tablet fark etmeksizin bütün cihazlardaki dosyaların bulut sistemine aktarılmasını sağlar. Böylece fiziksel olarak cihazlarınızın başına bir kaza geldiğinde dosyalarınızı erişilebilir hale getirir. Şirketler için bulut yedekleme özellikle önemli dosyaların kaybolmamasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cihazlarınızdaki bütün verileri harici bir ortama aktararak daha korunaklı hale getirebilir, işletmenizdeki önemli dokümanları güvence altına alabilirsiniz.

Bulut Yedekleme Avantajları Nelerdir? Server bulut yedekleme sistemleri birçok farklı avantaj sunar. Güvenlik ve erişilebilirlik, sistemlerin sunduğu önemli avantajlar arasında yer alır. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek bulut yedekleme avantajları hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz:

Verilerin otomatik bir şekilde yedeklenmesi, bulut sistemlerinin önemli avantajları arasında yer alır. Manuel bir şekilde dosyaları yedeklemekle uğraşmadan tüm verilerinizi otomatik olarak buluta aktarabilirsiniz. Böylece veri kaybı riskini minimize edebilir, şirketiniz için hassas bilgilerin güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bulut yedekleme, dosya ya da verilerinizin her zaman güncel kalmasını sağlar. Böylece aradığınız dosyaların güncel haline kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bulut yedekleme sistemlerinde en son veri koruma teknolojileri kullanılır. Gelişmiş güvenlik protokolleriyle dosyalarınız siber saldırılara karşı dirençli hale gelir. Ayrıca bulut yedekleme, geleneksel sistemlere kıyasla daha yenilikçi ve esnek çözümler sunar.

Verileriniz bulutta güvenli merkezlerde saklanır. Yetkisiz erişime karşı koruma sayesinde veri kaybı riski minimuma indirilir.

İş yerinde ya da kişisel cihazlarınızda bir problem olması durumunda dosyalarınızı pratik bir şekilde geri yükleyebilirsiniz. Böylece iş akışında problem yaşamadan ihtiyacınız olan bilgilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

İnternet bağlantınız olduğu sürece dosyalarınıza herhangi bir yerden ulaşabilirsiniz. Erişilebilirlik, bulut yedekleme sistemlerinin sunduğu önemli avantajlardandır

Bulut yedekleme sağlayıcıları uluslararası standartlara uyum sağlar. Böylece verilerinizin, dosyalarınızın ya da hassas verilerinizin yüksek güvenlik standartlarıyla korunduğundan emin olabilirsiniz.

Bulut Yedeklemeyi Kimler Tercih Etmelidir?

Bulut yedeklemeyi hemen hemen herkes tercih edebilir. Telefon, bilgisayar ya da tablet fark etmeksizin cihazlarınızdaki dosyaların yedeklenmesini istiyorsanız bulut yedekleme bu konuda size yardımcı olur. Bununla beraber özellikle işletmeler bulut yedekleme sistemlerinden yararlanmayı düşünebilir. Belirlediğiniz aralıklarla otomatik olarak işletmenizdeki cihazlardaki dosyaları bulut sistemlerine rahatça yedekleyebilirsiniz. Böylece önemli dosyaların kaybolma riskini ortadan kaldırarak iş süreçlerinin aksamasının önüne geçebilirsiniz.

Neden Orka Bulut Yedekleme?Orka bulut yedekleme sistemi, kullanıcılarına birçok noktada avantajlar sağlar. Ayrıca güvenilir altyapısı ve ek özellikleri sayesinde bulut yedekleme sistemi arayanlar için fırsatlar sunar. Orka bulut yedeklemenin avantajları genel olarak şu şekildedir:

Orka bulut sağlayıcısında dosyalarınızı yedekliyorsanız dosya sürümlerini istediğiniz günün yedeğine döndürebilirsiniz. Böylece dosyada daha önce yaptığınız ve ulaşamadığınız değişikliklere kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca kontrol etmeniz gereken önemli değişiklikler varsa bu özellik sayesinde bunu rahatça yapabilirsiniz.

Orka bulut yedekleme ile dosyalarınızı dilediğiniz süre boyunca saklayabilirsiniz. Dosya sürümlerinin sürekli olarak saklanması sayesinde 3 yıl önceki değişikliklere bile kolayca ulaşabilirsiniz.

Orka sayesinde yedekleme işlemlerini isterseniz manuel isterseniz otomatik olarak yapabilirsiniz. Böylece işletmenizin gereksinimlerine uygun olacak bir yedekleme sistemi kurabilirsiniz.

Yerleşik yapay zekası, Orka bulut yedekleme sisteminin güvenliğini artırır. Fidye yazılımlarını otomatik olarak algılayan yapay zeka, onları yenerek güvenliği artırır.

İstediğiniz herhangi bir dosyayı ya da cihazlarınızdaki bölümü Orka’nın bulut yedeklemesi sayesinde zorlanmadan kaydedebilirsiniz. Böylece herhangi bir dosyaya veda etmeden bütün cihazınızı buluta aktarabilirsiniz.

Hem depolama sırasında hem de aktarma esnasında verileriniz AES-256 şifreleme yöntemiyle korunduğu için dosyalarınızın güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Orka, SSAE-16 sertifikasına sahiptir. Bu sertifika, Orka’nın verileri güvenli bir şekilde muhafaza ettiğini teyit eder.

Hibrit Bulut MimarisiKendinize Uygun Yedek Planı Seçin

Yükleniyor

Bulut Yedekleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulut yedekleme hizmetleri, belirli standartları karşılamak zorunda olduğu için oldukça güvenlidir. Örneğin, Orka’da AES-256 şifreleme kullanılır. Gelişmiş şifreleme standardı anlamına gelen AES, Orka’da saklanan dosyaların üstün bir güvenliğe sahip olduğunu gösterir.

Bulut yedeklemede dosyalar otomatik olarak sisteme aktarılırken depolamada aktarım işlemini sizin gerçekleştirmeniz gerekir. Ek olarak yedeklemede dosyaların yanı sıra sunucu ve uygulamalar da buluta aktarılabilir.