e-Belge Transfer Murat YILMAZ 13 Mart 2023

E-Belge Transferi

E-Belge Transfer Nedir?

E-Belge transfer, internet ortamında oluşturduğunuz dijital dokümanları uygulamalar arasında ya da farklı bir ortama aktarmanıza yardımcı olur. Aktarımın güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayarak önemli belgeleri muhafaza etmenize olanak tanır. E-Belge transfer sayesinde dokümanları bir yerden başka bir yere aktarmak için USB bellek gibi manuel yöntemlere ihtiyaç duymazsınız. Otomatik bir şekilde sistemler arasında belgelerin transfer edilmesini mümkün hale getirerek süreçleri daha verimli bir biçimde yönetmenize olanak tanır. Böylece iş ortamının verimliliğini artırabilir, manuel süreçleri ortadan kaldırarak daha iyi bir sistem kurgulayabilirsiniz.

E-Belge transferi sayesinde fiziksel olarak doküman tutmanıza da gerek kalmaz. Yerden tasarruf edilmesini sağlayan sistem sayesinde önemli belgelerinizi bilgisayar ortamında rahatça muhafaza edebilir ve istediğiniz kanallar arasında aktarımını gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuz durumda E-Belgelerinize ulaşabilir, bilgilere anında erişebilirsiniz. Zamandan ve iş gücünden tasarruf etmenizi sağlayan E-Belge transfer sistemi, dokümanların kaybolma riskini ortadan kaldırarak önemli belgelerin her zaman ulaşılabilir hale gelmesine olanak tanır. Ayrıca belgeler şifreleme yöntemleriyle korunduğu için dokümanlarınızın üçüncü kişilerin eline geçme olasılığı da azalır.

E-Belge Transferi Nasıl Yapılır?

E-Belge transferi kolay bir şekilde yapılmasıyla öne çıkar. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek genel olarak E-Belge transferini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilir, iş süreçlerinizi nasıl iyileştirilebileceği hakkında fikir edinebilirsiniz.

E-Belge transferi yapmak istiyorsanız ilk önce kanallar arasında göndermek istediğiniz belgeyi seçmelisiniz. e-Fatura, e-Arşiv Fatura ya da e-Defter gibi belgelerinizi Orka sayesinde pratik bir şekilde kanallar arasında gönderebilir, ihtiyaçlarınızı kısa süre içinde giderebilirsiniz.

E-Belge transferi yapabilmek için ilk önce bir transfer sağlayıcısı seçmeniz gerekir. Orka, E-Belge transferlerini pratik bir şekilde yapmanıza imkân tanıyan özel bir sisteme sahiptir.

E-Belge transferi sağlayıcısının sistemine girdikten sonra hangi entegratörleri kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz. Sistemin entegre bir şekilde çalıştığı araçlar sayesinde belgelerinizi gönderebilir, süreçleri kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

E-Belge transfer araçları ile aynı zamanda belgelerinizi istediğiniz bir ortama kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınıza önemli bir faturayı ya da dokümanı kaydetmek istediğinizde sistemi kullanmanız yeterlidir. Belgeyi PDF olarak kaydedebilir, yazdırmaya hazır hale getirebilir ve dilediğiniz işlemi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer programlar arasında belge gönderecekseniz E-Belge transfer sağlayıcınıza girdikten sonra hedef programı tercih ederek dokümanı kolaylıkla aktarabilirsiniz.

E-Belge transfer sağlayıcıları sayesinde süreçleri pratik bir şekilde yönetebilir, önemli dokümanları dilediğiniz gibi yönetebilir ve işinizi kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

E - Belge Transferi Sıkça Sorulan Sorular

“Veri Transfer” + “Diğer Entegratörlerden e-Belge Transferi modülünü” satın almalısınız.

Transfer edilen programları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Bu tablodaki programlara gün geçtikçe yeni programları da ekleyerek SMMM ofislerindeki belge yükünü kaldırmayı amaçlıyoruz.
Digital Planet EDM Süper Entegratör
E-Finans E-Logo Mikro (Paraşüt, Zirve, Mikro)
Kolaysoft Mysoft Uyumsoft
Hızlı Bilişim Nes Veriban
Smart Dönüşüm İzibiz Trendyol e-Faturam
Turkcell Park Entegrasyon N11
Doğan E-Dönüşüm

İlgili firma üzerinde “Transfer” modülünü açınız.

Orka Transfer Modülü

E-ARŞİV E-DEFTER / “e-Arşiv e-Fatura Transferi” modülünü açınız.

e-Arşiv e-Fatura Transferi

Şifre Tanımlama

“Hızlı Menü” butonuna tıklayarak “Firma Bilgileri” menüsünü açınız.

Şifre Tanımlama

“E-Devlet Şifreleri” butonuna tıklayınız. “Yeni Kayıt” / “Firma Diğer Entegratör Şifresi” satırına çift tıklayınız. “Entegratör seçimi” + “Web Sunucu” + “Portal Şifrelerini” tanımlayınız.

Entegratör Şifreleri Tanımlama

“Tarih Aralığı&Belge Türünü” seçmelisiniz. Örneğimizde “Satış” Faturalarını indiriyoruz.

“Diğer Ent. İndir” butonuna tıklayınız.

 

İlgili e-Belge Üzerimde “e-Belge PDF” butonuna tıklayabilirsiniz.

 

Örneğimizde Satış Belgelerini Listeledik.

  • Toplu İşlemler “Aktar
  • Toplu İşlemler “Tümünü İşaretle”
  • Toplu İşlemler “[Aktar] Çalıştır”

Satış Faturalarını Otomatik Muhasebeleştirme

Toplu olarak e-Fatura ve e-Arşiv Belgeleriniz muhasebeleştirilir. Kaydet Butonu ile devam edebilirsiniz.

Satış Faturalarını Otomatik Muhasebeleştirme

Alış Faturalarında “Matrah kodlarının” belirlenmesi gerekmektedir. İlgili fatura üzerinde çift tıklayarak fatura satırlarının görünmesini sağlayınız. Matrah kodunu yazarak devam etmelisiniz.

Alış Faturalarının Toplu Muhasebeleştirilmesi

Cari Kartlarınızın hesap kodlarını tanıtmanıza gerek yok. Programınız otomatik olarak cari kodlarınızı açmaktadır. Dilerseniz Satır üzerinde sağ tuş ile cari kartlarınızı açabilir ya da hesap planınızdaki bir koda atama yapabilirsiniz.

Alış Faturalarının Toplu Muhasebeleştirilmesi

Örneğimizde Alış Belgelerini Listeledik.

  • Toplu İşlemler “Aktar
  • Toplu İşlemler “Tümünü İşaretle”
  • Toplu İşlemler “[Aktar] Çalıştır”

Alış Faturalarının Muhasebeleştirme Süreci

Kaydet Butonu ile devam edebilirsiniz.

Alış Faturalarının Muhasebeleştirme Süreci

Diğer Entegratörlerden e-Belge Transferi Hemen Teklif AL

Yükleniyor