Ön Muhasebe Nedir ve Neleri İçerir? Orka Bilgisayar 13 Haziran 2022

Ön Muhasebe Nedir ve Neleri İçerir?

Bir işletmedeki verilerin takibinin yapılması son derecede önemlidir. İşletmelerin temel verisi gelir ve gider tablosudur. Girdi ve çıktılardaki takipsizlik firmanın kontrolü kaybetmeye oldukça yakın olduğunun göstergesidir. Her bir işletme muhakkak ön muhasebe kontrolünü yapmak zorundadır. Ancak bu işlemin yapılması işler büyüdükçe daha karmaşık bir hale gelebilir. Özellikle hızlı girdi ve çıktıların olduğu firmalarda mal takibi ve faturalandırma yapılması hızla karmaşık bir hale gelebilir. 

Ön muhasebe programı ile bir işletmenin tüm gelir ve gider takibi kolaylıkla yapılabilir. Bunun yanı sıra fatura düzenlemesi, stok ve vergi takipleri de sorunsuz bir biçimde yapılır. 

Ön Muhasebe Yazılımı ile Neler Yapabilirsiniz?

Ön muhasebe programı kullananlar için akla gelen ilk sorulardan biri de ön muhasebe programını nasıl en etkin bir biçimde kullanabilecekleridir. Basit anlamıyla bakıldığında; ön muhasebe programı firmaların tüm finansal verilerini işler ve gelir gider tablosunun net bir biçimde ortaya çıkmasını sağlar. Diğer bir deyişle bu program ile tüm detaylar kontrol altında olacaktır. Ancak birçok firma sahibi ön muhasebe nedir sorusu hakkında soru işaretlerine sahiptirler. 

Ön muhasebe bir işletmenin günlük takibinin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Yani açılış saatinden kapanış saatine dek gün boyunca tüm girdi ve çıktıların kaydı tutulur. Ayrıca çek, irsaliye ve fatura yönetimi de ön muhasebenin konusu içine girer. Ayrıca firmanın kasasını da kontrol edebilen ön muhasebe, aylık ve dönemsel olarak kasanıza ne kadar geleceğini ve gideceğini büyük oranda gösterir. Böylece daha doğru bir planlama yapabilirsiniz. 

Büyük bir depoya sahipseniz ve birçok kalem malın satışını yapıyorsanız ön muhasebe mutlaka gereklidir. Özellikle stok takibi müşterinizin de memnuniyetini kazanmanıza dolaylı olarak etki eder. Örneğin hangi malın sık tüketildiğini takip edebilir, toptancınıza vakit kaybetmeden sipariş geçebilirsiniz. 

Nakit paranın yanı sıra çek ve senet halen daha ticari hayatın önemli bir parçasıdır. Ancak çek ve senet takibi yapmak da bir o kadar önemlidir. Hem sizin ödeyeceğiniz hem de karşı taraf tahsil edeceğiniz çeklerin zamanlamasını kaçırmamanız gerekir. Ön muhasebe ile bu belgelerin zaman takibini yapabilir, firma bütçenizi bu doğrultuda planlayabilirsiniz. Ön muhasebe programı tavsiyeleri ve fiyatları için sayfamıza göz atabilirsiniz. 

Ön Muhasebe Tutulurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ön muhasebe nasıl yapılır sorusunun cevabı; bir firmanın tüm hareketinin kayıt altına alınması şeklinde verilebilir. Gelir giderin sağlıklı bir takibi ile işletmeler daha güvenli bir şekilde ticari hayatlarını sürdürebilirler. Ön muhasebe yapanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu kurallara uyulması daha doğru ve iyi işleyen bir ön muhasebeye sahip olmanızı sağlar. 

İlk olarak gelir ve giderlerinizin tamamını kayıt altına eksiksiz bir biçimde almalısınız. Gün sonunda bu ikisinin verisinin doğru olması takibi büyük oranda kolaylaştıracaktır. E-ticaret yapıyorsanız e-ticaret ön muhasebe programı ile stoklarınızı her daim güncel tutmalısınız. Ayrıca ürün girdi ve çıktılarını da günü gününe girmelisiniz. E-ticaret entegrasyonu yaptığınız zaman kullandığınız pazaryerinin verilerini de ayrıca takip edebilirsiniz. 

Faturaların işlenmesi de ön muhasebede dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Ön muhasebe fatura nasıl kesilir sorusunun cevabı da oldukça basittir. E-fatura ve e-arşiv fatura kullanıyorsanız ön muhasebe programınızdan müşterinize kolaylıkla faturayı kesebilir, dijital ortamda yönlendirebilirsiniz. 

Sizin için hazırlanan Firmalara Gelen E-Arşiv Faturalarını Otomatik Muhasebeleştirin Zamanınız Size Kalsın adlı blog yazısından muhasebe programları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.