Firmalara Gelen e-Arşiv Faturalarını Otomatik Muhasebeleştirin Zamanınız Size Kalsın Orka Bilgisayar 14 Nisan 2022

Firmalara Gelen e-Arşiv Faturalarını Otomatik Muhasebeleştirin Zamanınız Size Kalsın

e-arsiv-fatura
e-Fatura Mükellefi olmayan Ticari firmalar; bilindiği üzere; vergi mükelleflerine kestiği faturalarda 5.000₺ vergi mükellefine tabi olmayan mükelleflere ise 30.000₺’yi aşması hâlinde söz konusu faturaların e-Arşiv fatura olarak düzenlenmesi gerektiği yayınlanmıştır. e-Arşiv GİB İndir seçeneği ile; https://earsivportal.efatura.gov.tr/ adresinden düzenlenen Alış ve Satış Faturalarınızı Programınıza aktarabilir, görüntüleyebilir (Satış Faturaları) ve muhasebeleştirebilirsiniz.

e-Arşiv Transferi Yönteminin Avantajları

  • Alış ve Satış faturalarını Otomatik Muhasebeleştirebilirsiniz.
  • Firmanızın https://earsivportal.efatura.gov.tr/ adresinden oluşturduğu satış faturalarını görüntüleyebilirsiniz.
  • Belgeleri e-Defter mevzuatına göre Her bir belge tek fiş formatında kaydeder.
  • E-Arşiv Belgelerinizi Stoklu ya da Stoksuz kaydetme seçeneği
  • Zaman Tasarrufu (Tüm müşterilerinize gelen e-arşiv faturaları indirebilirsiniz.)

E-Arşiv GİB İndir Nasıl Kullanabilirim?

Programınızda modüllerden “Eczane ve Fatura Liste Excel Transferi (Eczane, E-Arşiv, UBL)” Modülünü satın almalısınız. Fiyat listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://orka.com.tr/fiyat-listesi/ E-Devlet Şifreleri / Firma GİB Şifresi / Şifreleri Aç butonuna tıklayarak firmanın GİB şifrelerini yazmalısınız.
Uygulaması
Programınızın Ana Ekranında Transfer modülünü açınız. Başlık Menüsünden “Transfer” / “e-Arşiv Fatura Transferi” menüsünü açınız. E-Arşiv GİB İndir Butonunu kullanarak; firmanın https://earsivportal.efatura.gov.tr/  sayfasından kestiği SATIŞ FATURALARI ya da firmaya gelen ALIŞ FATURALARINI indirebilir ve otomatik muhasebeleştirebilirsiniz. Firmanın Kestiği Satış Faturaları; GİB Tarafından UBL (Evrensel İş Dili) Formatında sunulduğundan faturadaki tüm satırları aktarabildiğimiz gibi Faturanın bire bir görüntüsünü de e-Belge PDF Butonuna tıklayarak görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Alış Faturaları ise; GİB Tarafından Excel formatında sunulduğundan, faturanın satırları bulunmamaktadır. Hatta; matrah ve KDV dağılımı da mevcut değildir. Programcılarımız, özel yazılım teknikleri kullanarak bu belgelerin matrah ve KDV tutarlarını tespit etmektedir. (Belgelerin sizin tarafınızdan kontrolü şarttır.) ALIŞ FATURALARININ TRANSFERİ Öncelikle Alış Faturalarının transferini uygulamalı olarak yapalım. Başlıklardan e-Arşivleri GİB İndir butonuna tıklayınız. Başlangıç ve Bitiş Tarih aralığını yazarak “e-Arşiv Kayıtları Al” butonuna tıklayınız. “e-Arşiv” bağlantı sağlanarak kayıtlar ekranda listelenecek, devam edilsin mi? Sorusuna Evet [F9] ile devam ediniz. Firmanıza gelen e-Arşiv faturaları listelenir. “İnteraktif vergi dairesinde MATRAH ve KDV bilgileri dağılımı mevcut değildir. Bundan Dolayı; ORKA SQL E-Arşiv transferinde ikili KDV ye göre otomatik olarak hesaplanmaktadır. Fakat buradaki bilgilerin doğruluğu teyit edilmelidir.” Firmanıza Gelen e-Arşiv faturaları listelenir. Faturalarınız KDV oranlarına göre tespit edilmiş ve faturaya konu olan cari hesapların Unvan bilgileri Noterler birliğinden Otomatik olarak sorgulanmış bir şekilde ekrana listelenmiş durumdadır. Kayıtları Orkaya Aktar butonuna tıklayınız. Faturalarınız listelendi. İlgili satır üzerine çift tıklayarak faturaların “matrah hesap kodlarını” tanımlamalısınız. Cari Hesap Kodları boş görünmektedir. Transfer esnasında otomatik açılacaktır. İsteğe bağlı olarak satır üzerinde Sağ tuş Cari Kart Aç diyerek te açılabilir. Transferi Başlatmak toplu işlemler menüsünde “Aktar” faturaları tek tek seçebileceğiniz gibi tekrar toplu işlemler menüsünden “Tümünü İşaretle” seçeneğini kullanabilirsiniz. Tekrar toplu işlemler menüsünden Aktar Çalıştır butonuna tıklamalısınız. Faturaları kaydetmeden önceki son kontrol ekranı aşağıda görüntülenmektedir. Kayıtlar incelendiğinde Cari hesaplar otomatik açılmış, muhasebe fişleriniz e-defter mevzuatına göre hazırlanmış durumdadır. Transferi Kaydet Butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.