Muhasebe Programları Ne İşe Yarar Neden Kullanmalısınız? Orka Bilgisayar 13 Haziran 2022

Muhasebe Programları Ne İşe Yarar Neden Kullanmalısınız?

Büyük ve küçük ölçekli işletmelerde gelir gider dengesinin önemi büyüktür. Bir iş sahibi olarak işletmenizdeki değişkenleri her daim kontrol altında tutmalısınız. İyi bir işletmede gelir ve giderin yanı sıra vergi, stok takibi gibi değişkenler de her daim kontrol altındadır.

Son dönemde gelişen teknoloji ile iş sahipleri eskiye göre çok daha kolay bir biçimde bu takiplerin tamamını yapabilirler veya yaptırabilirler. Muhasebe programı olarak bilinen bu yazılımlar, sizlerin işlerinizi daha etkin ve düzenli bir biçimde yürütmenizi sağlar. İş takibini tek bir tıkla kontrol altına alabilen bu sistemler size düzenli ve kontrol altında olan bir iş sunuyor. Muhasebe programı nedir sorusunun cevabının yanı sıra bu programın çeşitlerini ve kullanım alanlarını bilmeniz size seçerken büyük kolaylık sağlayacaktır.

Muhasebe Programı Çeşitleri Nelerdir?

Firmanız veya işletmeniz için muhasebe programı seçmeye karar verdikten sonra sıra ihtiyacınıza uygun olan muhasebe programını seçmeye gelir. Son yıllarda ihtiyaçlara uygun olarak birçok farklı özelliğe sahip muhasebe programları yazılmıştır. Ticaretin değişen yüzüne kolaylıkla ayak uyduran bu programlar ile vergi durumunuzu da kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Muhasebe programları arasında hemen hemen her işletmenin ihtiyacı olabilecek çeşit ön muhasebe programıdır. Ön muhasebe tüm işletmelerdeki gelir gider başta olmak üzere fatura işlemlerinin de yapıldığı muhasebe türüdür. Özellikle hızlı mal giriş ve çıkışlarının olduğu işletmelerde ön muhasebe yapılması önemlidir. Çek, senet ve irsaliye gibi belgelerin de hazırlanması ön muhasebe programlarında yapılabilir. İşletmenizi günlük, aylık veya dönemsel bazda takibini yapmanıza olanak verir. Bu verileri dilerseniz grafik haline getirerek iş toplantılarınızda kullanabilirsiniz.

E-ticaret muhasebe programı ise pazaryerleri ile çalışan veya internet sitesinden doğrudan satış yapan işletmeler için idealdir. E-ticaret normale göre daha fazla sirkülasyona sahiptir. Dahası, kargo takibi, fatura kesme süreci ve pazaryeri ile çalışıyorsanız onların sizin tarafınıza yapacağı ödemeleri bu program ile kontrol altında tutabilirsiniz. Stok takibi ile hangi üründen ne kadar kaldığını anlık olarak takip edebilir, hızla aksiyon alabilirsiniz.

Muhasebe paket programı ise bir veya birden fazla özelliğe sahip olan program türleridir. Bazı işletmeler ihtiyaçlarına göre hem ön muhasebe hem de e-ticaret için program kullanmak zorundadır. İki ayrı paket yerine tek bir pakette entegre olmuş programlar işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Siz de muhasebe paket programı nedir sorusunun cevabını almak ve daha fazlasını bilmek istiyorsanız Orka’nın Web Tabanlı Muhasebe Sistemlerinden Sunduğu Ayrıcalıklar adlı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Muhasebe Programları Nasıl Kullanılır?

Muhasebe programı kullanımı ilk başta kafa karıştırıcı görünse de bazı teknik detaylara hakim olduktan sonra oldukça pratik bir biçimde kullanacağınız programdır. Özellikle ön muhasebe programlarını kullanmak bir hayli kolaydır. Orka’nın sizler için sunduğu muhasebe programları kolay bir ara yüze sahiptir. Karmaşık olmayan bu ara yüz ile programı kolaylıkla kullanabileceksiniz.

E-fatura ve e-arşiv muhasebe programı kullanımı ise faturalandırma ve vergilendirme süreçlerinizi kolayca atlatmanıza imkan verecektir. E-dönüşüm ile birlikte faturaların tamamı dijital ortamda mevcuttur. Bu programlar sayesinde faturalarınızı eksiksiz bir biçimde düzenleyerek müşterilerinize gönderebilirsiniz.  Muhasebeciniz ise gelir ve giderinizi kolaylıkla e-deftere kayıt edebilir. Muhasebe takip programları aynı zamanda personel harcamalarınızı da takip etmenizi sağlarlar. Giderler kısmından her bir personelin size aylık masrafını görebilir, bütçe ayarlamanızı sorunsuz bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Muhasebe programı tavsiyesi olarak Orka İşletme ile ön muhasebenizi yapabilir, fatura ve irsaliye gibi belgeleri kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Mobil kullanım şansı ile siz uzaktayken işletmenizin durumunu takip edebilirsiniz.