NACE Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Orka Bilgisayar 27 Haziran 2022

NACE Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

nace kodu nedir

 

Kullanım amacı itibarıyla Avrupa’da ekonomik faaliyetler hakkında verilerin üretilmesi, yayılması ve derlenmesi amacı ile belirlenmiş olan bir kodlama sistemi olan NACE sisteminin açılımı Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” şeklindedir. NACE sistemi bir kod uygulaması olarak aynı zamanda ISIC yani Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması ile de ilişkilidir.

Gerçekleştirilen ekonomik faaliyetlerin verisel olarak değerlendirilebilmesi ve dünya standartları çerçevesinde karşılaştırılabilmesi adına da NACE sistemi önem arz etmektedir. Bu kod sınıflandırmasında aynı zamanda firmaların gerçekleştirdikleri işlere göre tehlike sınıfları da belirlenebilmektedir. 6 haneden oluşan NACE kodu için bir diğer tanım da altılı faaliyet kodudur.

NACE kodu ne işe yarar?

Temel olarak NACE kodunun firmalara tanımlanmasında, firmaların gerçekleştirmekte oldukları faaliyete ve bu faaliyete ilişkin işyeri tehlike derecesine bakılır. Bu anlamda verilen kod ilgili faaliyetin tehlike sınıfını da temsil eder. Şirketlerin kurulması sürecinde, işyerinin açılması öncesinde Ticaret Odası’na kayıt işlemi gerçekleştirilecekken bu kodun mutlaka alınmış olması gerekmektedir. NACE kodu nedir sorusunun yanıtı bu şekilde açıklanabilirken, kodun önem arz ettiği alanların da iyi bilinmesi gerekir. Bu anlamda özellikle iş sağlığı ve güvenliği kanununa bağlı olarak belirlenen tehlike sınıfları NACE kodu ile belirlenmeli, verilen koda ilişkin tanımlara da uyulmalıdır. İşyeri NACE kodu doğru olarak belirlendiğinde, işyerinin hangi tehlike sınıfında bulunduğu da kolayca belirlenebilmektedir.

Yukarıda da açıklandığı üzere NACE kodları, işyerleri için tehlike sınıfını temsil ederken, bu sınıflar ise şu şekilde ayrılmaktadır:

Az Tehlikeli: Gıda, perakende alışveriş, büro hizmetleri ve benzeri gruptaki işyerleri

Tehlikeli: Kesme, imalat, boyama, servis ve benzeri gruptaki işyerleri

Çok Tehlikeli: Maden, inşaat, tersane ve benzeri gruptaki işyerleri

İşyerlerinin NACE kodlarının belirlenmesinde yapılan faaliyet esas alınmaktadır.

NACE kodu nasıl öğrenilir?

İşyerleri kurulurken NACE kodunu belirlemek istediğinizde NACE kodu listesi olarak tanımlanan Güncel İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi‘ni kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu noktada sizin için gerekli tespiti gerçekleştirmesi adına işyerinizin muhasebe veya mali müşavirinden yardım isteyebilirsiniz. Dilerseniz İstanbul Ticaret Odası’na ait web sitesinden Ticaret Sicil İşlemleri sekmesine ilerleyerek burada yer alan NACE kodları sayfasına gidebilir ve bulunduğunuz sektöre veya gerçekleştirdiğiniz faaliyete uygun kelimelerle arama yaparak NACE kodunuzu öğrenebilirsiniz. NACE kodunuz hatalı ise değişiklik işlemi için ergi dairesi sicil servisine “NACE Kodu Değişikliği Talep Dilekçesi” vermek suretiyle değişiklik de talep edebilirsiniz.

Eğer e-Ticaret ile uğraşıyorsanız da NACE kodu almanız zorunludur. Bu alanda e-Ticaret NACE kodu ise doğrudan 47.91.14 olarak uygulanmaktadır ve bu kod Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret/elektrik elektronik e-ticaret faaliyetlerine yönelik olarak kullanılır.

KOSGEB hibe desteğinde NACE kodu gerekli midir?

 Ülkemizde işyerlerinin kurulumunda hibe desteği almak üzere KOSGEB’e başvurmak isteyen tarafların da NACE kodu almış olması gerekir. Bunun nedeni, KOSGEB tarafında verilecek olan destek öncesinde şirketlerin net ayrımlarla sınıflandırılmasını sağlamak ve sektörel karmaşaları ortadan kaldırarak kurulacak olan şirketin faaliyet sınırlarının belirlenmiş olmasını mümkün kılmaktır. Bu çerçevede KOSGEB NACE kodu ile firmaları ayrı kategorilerde değerlendirebilmektedir. Başvurular sonrasında da hibe desteği almak için diğer işlemler tamamlanarak kurumda kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

Türkiye’de aktif olarak faaliyetlerini gerçekleştirmekte olan her işyerinin bir NACE kodu bulunur. Eğer siz de yeni bir şirket kuracaksanız içeriğimizde yer alan bilgiler ışığında NACE kodunuzu belirleyebilir veya işyerinizin kodunu bilmiyorsanız ilgili listeler aracılığı ile kodunuzu öğrenebilirsiniz.