Kur Farkı Faturası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Orka Bilgisayar 5 Nisan 2022

Kur Farkı Faturası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ticaret yalnızca ülke içinde değil ülke dışında da tüm hızıyla devam eder. Globalleşen dünyada ulaşımın ve iletişimin hızlanmasıyla beraber ülkeler arasındaki ticaret hacmi her geçen gün katlanarak artmaktadır. Fatura, yalnızca ülke içi değil ülke dışı yapılan alışverişlerde de GİB tarafından zorunlu tutulmuştur. Özellikle ithalat ve ihracat yapan işletmeler fatura keserken çok daha farklı detayları bilmek zorundadırlar. Her ülkenin farklı bir para birimi olduğu göz önüne alınırsa ve bu birimler birbirlerinden farklı değerlere sahip olduğu da su götürmez bir gerçektir. Bu durumda karşınıza çıkan kur farkı faturası yurtdışı bağlantılı işlerle meşgul olan iş sahiplerinin bilmesi gereken fatura türlerinin başında gelir.

Kur Farkı Faturası Nedir?

Farklı ülkelerin para birimleri birbirleri karşısında değer kazanırlar veya kaybedebilirler. Bu her ne kadar iş yapılan ülkeyle farklılık gösterse de çoğunlukla malın veya hizmetin satışından sonra tahsilat süresi içerisinde kurda dalgalanmalar olabilir. Bu aradaki fark hangi para biriminin lehineyse bu farkın tahsilatı kur faturası olarak taraflardan tahsil edilir. Örneğin yabancı para birimiyle yapılan satış ve alışlar TL olarak kaydedilse de; bu faturalarda tahsil edilecek tutarın döviz cinsinden karşılığı da bulunur. Kur farkı faturası zorunlu mu sorusunun cevabı hem evet hem hayır olarak verilebilir. Ancak kur farkı faturasının bazı durumlarda kesilmesi taraflar açısından önem arz edecektir. TL alışverişinde kalan bakiyenin kapatılması için kur farkı faturası kesilmesi önemlidir.

Kur Farkı Faturası Nasıl Kesilir?

Döviz üzerinden yaptığınız ticari bir faaliyette düzenlenmesi gereken fatura TL cinsinden olmalıdır. Özellikle KDV hesaplanırken aradaki döviz cinsinden fark hesap edilerek faturaya eklenmelidir. Kur farkı faturası kdv oranı GİB tarafından mal ve hizmetler için belirlenmiş KDV oranları ile aynı olacak şekildedir. Düzenlediğiniz faturada sattığınız mal veya hizmetin hangi KDV dilimine tekabül ettiğini bilerek faturanıza eklemelisiniz. 0 KDV veya özel durumlarda da bunu mutlaka faturanıza yansıtmalısınız. Aksi halde vergi usulsüzlüğü durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kur farkı faturası muhasebe kaydı diğer fatura türlerinde olduğu gibi kayıt altına kolaylıkla alınabilir. Yalnızca faturayı kayıt etmeden veya ettirmeden önce faturanın belirlenen format çerçevesinde olmasına özen göstermelisiniz. Kur farkı faturası kesilmediği takdirde vergi usulsüzlüğü gibi bir durumla karşılaşabilir bunun sonucunda son belirlenen tutara göre 290 TL kadar ceza ödeme durumunda kalabilirsiniz.

Kur Farkı Faturası Ne Zaman Kesilir?

Türkiye uzun yıllardan beri dalgalı kur rejimindedir. Bu yüzden, yaptığınız satış ve tahsilat zamanları arasında kur farkı her daim olacaktır. Bu satış ve alış durumu döviz tutarı sabitlenen fakat TL fiyatı değişen satışlar cinsinden belirlenmiştir. İşletmelerin vergi ödeme işlemleri durumunda oluşan kur farkı sorunları vergilendirme sistemini zora sokabilir. Bu durumlarda kur farkı faturasının kesilmesi zaruridir. Kur farkı faturası TL durumunda avantajlı durumda olan taraf tarafından kesilmelidir. Böylece vergi usulsüzlüğü durumu ortadan kalkar. Mesela 200 Euro cinsinden kesilen bir fatura bu tutarın tamamı alınarak tahsilat kapanmıştır. Ancak muhasebe kaydında kur farkından dolayı TL cinsinden bir fark ortaya çıkabilir. Bu durum vuku bulunca ilgili tarafın bu farkı gösteren ek bir fatura kesme zorunluluğu yasalarla mecburi hale getirilmiştir. Bu fatura ek olarak müşteriye tekrardan kur farkı faturası altında gönderilmelidir. Kur farkı faturası tevkifatlı kesilir mi sorusunun cevabı ek bir KDV tevkifatı yapılmaz şeklinde olacaktır. Bu detayı mutlaka faturanızı düzenlerken göz önüne almalısınız. İstisna Faturası Nedir adlı yazımıza göz atarak bir diğer özel durum faturası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.