İstisna Faturası Nedir? Orka Bilgisayar 5 Nisan 2022

İstisna Faturası Nedir?

Ticari hayatın en önemli belgelerinden biri olan faturalar, en küçük işletmeden en büyüğüne kadar kullanmaları gereken belgelerin başında gelirler. Bir mal veya hizmetin satışı karşılığında alıcıya verilen bu belgeler aynı zamanda vergilendirilmeye tabidirler. Gelişen teknolojiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Gelir İdaresi faturaları geleneksel bağlamından çıkartarak elektronik ortamda yeniden düzenlenmesine imkan vermiştir. Yeni fatura türleri de bu değişimle birlikte iş sahiplerinin hayatına girmişlerdir.

İstisna Faturası Nedir?

 Gelir İdaresi Başkanlığı yeni dönemde adından sıklıkla söz ettirecek olan bir fatura tipini ticari hayata sokmuştur. Birçok işyeri sahibi bu yeni faturanın ne anlama geldiğini anlamakta zorlansalar da aslında bu hali hazırda uygulaması bulunan bir faturanın yeniden isimlendirilmiş halidir. İstisna faturası yurtdışına mal ve hizmet satan işletmelerin kullandığı, KDV muafiyetinden yararlanılan bir özel durum faturasıdır. Bu faturada ibraz edilen detay yasalar çerçevesinde ihraç edilmek üzere olarak nitelendirilen mal ve hizmetleri kapsamaktadırlar. Yani bir diğer deyişle KDV tutarının sıfır olduğu mal ve hizmetler bu fatura hizmeti ile belgelenmektedirler. E-fatura istisna faturası diğer fatura türlerinde olduğu gibi elektronik ortamda kolaylıkla hazırlanarak beyan edilebilir. Faturanızı hazırlarken GİB tarafından belirlenmiş kodların doğru bir şekilde faturaya eklemelisiniz.

İstisna Faturası Nasıl Kesilir?

Yurtdışına ihraç ettiğiniz mal ve hizmeti kdv istisna faturası olarak ibraz etmelisiniz. GİB tarafından ihraç eden firmalar için yasal bir zorunluluk olan bu faturayı kesmek oldukça kolaydır. Her fatura türünün kendine has kodu bulunur. Bu kodlar GİB tarafından belirlenmiş olup olası karışmayı bütünüyle önler. Bu yüzden siz de herhangi bir istisna faturası keserken normal bir satış faturasında yaptığınız işlemlere ek olarak istisna faturasının gerektirdiği kodu mutlaka faturanıza eklemelisiniz. Özellikle bu işlemi internet ortamında yapıyorsanız kodu eklemeniz çok daha kolay olacaktır.

İstisna faturası muhasebe kaydı yapılırken bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle birden çok fatura türünü kullandığınız bir işletmeniz varsa bu fatura türü için ayrı bir bölüm açmanız takip ve düzenleme açısından size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca KDV beyannamesi verirken mutlaka bu istisna sebebini eksiksiz ibraz etmek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

İstisna Faturası Neden Kesilir?

İhraç ettiğiniz mal ve hizmetler için istisna faturası kesilmesi yükümlüğü yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Yasalara göre yurtdışına satılan ürünlerden KDV tahsil edilmediği için bu mal ve hizmetlerin KDV kapsamı dışında olduğu mutlaka gösterilmelidir. İhracatı yapan birey veya firmadan tahsilatı yapılmayan KDV tutarı malı veya hizmeti üreten kimse tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuruda bulunularak tahsil edilebilir. Böylece yurt dışı bağlantılı mal ve hizmet ihraç eden firmalar herhangi bir KDV kaybı yaşamadan sıfır KDV’ne sahip faturalar kesebilme imkanına sahip oluyorlar. Vergi düzenleme yasalarına göre KDV ibrazlarında bir tutar muhakkak gösterilmelidir, bu yüzden istisna faturaları 0 KDV faturaları olarak da bilinirler. E-arşiv istisna faturası da firmalar tarafından kesilebilirler. Bu faturaların geçerliliği diğer faturalar için belirlenen kurallar çerçevesindedir. Ayrıca bazı istisna fatura türleri mevzuat istisna faturası olarak da bilinirler. Bu faturalar yalnızca devlet tarafından belirlenmiş özel durumlarda kullanılırlar. Diplomatik istisnalar mevzuat istisna faturalarına verilebilecek örneklerin başında gelirler. Devlet belirli durumlarda bazı ihtiyaç ürünleri kalemlerinde KDV’yi 0 olarak belirlerler. Bu genelde iki ülke arasında vuku bulan anlaşmalarda sıkça rastlanır ve sizin işletmeniz bu ülkelerden birine KDV 0 olan bir ürün ihraç ediyorsanız bu KDV tipini kullanabilirsiniz. Ancak bu tarz durumların değişkenliği söz konusu olduğundan anlaşma sürelerini veya yeni kararları takip etmenizde yarar vardır. 

İstisna faturası hakkında daha detaylı bilgi sahibi olduysanız bir diğer özel fatura olan Kur Farkı Faturası Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı blog yazımıza göz atmanızı öneririz.