Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir? Nasıl Yapılır? Orka Bilgisayar 3 Mart 2023

Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir? Nasıl Yapılır?

Dropshipping uzun zamandır popüler olan bir ticaret şeklidir. Özelliği ise satışı gerçekleştirilen  ürünlerin doğrudan alıcıya teslim edilmesidir. Bir sipariş verildiğinde tedarikçi söz konusu ürünü direkt müşteriye kargolar. Böylece ürün satın almak zorunda kalmazsınız ve en önemlisi asla depolama alanına ihtiyacınız olmaz. Bu nedenle pek çok getirisi vardır. Ancak dropshipping yapmak ve en önemlisi başarılı olabilmek için bilmeniz, dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Gelin başarılı dropshipping (stoksuz satış) girişimi başlatmanız için bilinmesi gereken tüm detaylara birlikte göz atalım.

Dropshipping Nedir?

Stoksuz satış, ürünlere sahip olmadan online mağaza açmanız anlamına gelir. Başka bir ifadeyle dropshipping, başkalarının ürünlerini yeniden sattığınız bir yöntem olarak tanımlanabilir. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra üretici, toptancı veya stoksuz satış yapan tedarikçi, ürünü doğrudan müşterinizin adresine gönderir. Web mağazanız kendi stoğuna sahip değildir, bu nedenle depolama veya nakliyeye ihtiyaç duymazsınız.

Stoksuz satış yapmak için tedarikçilerle çalışırken önceden envanter satın almanız veya ürünleri depolamanız gerekmez. Siparişleri otomatik olarak tedarikçiye iletirseniz, işletmeniz siz olmadan da çalışmaya devam eder. Bu şekilde müşteri,  siparişi doğrudan gerçek tedarikçiye ileten bir web mağazasına sipariş verir. Tedarikçi ise ürünü web mağazasının müdahalesi olmadan doğrudan müşteriye gönderir. Bu aşamada ürün için tedarikçinize ödediğinizden daha yüksek bir fiyat isteyerek kâr elde edebilirsiniz.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping hem büyük web mağazaları hem de yeni bir çevrimiçi mağaza açmaya başlayan çevrimiçi perakendeciler için pratik bir yöntemdir. Tedarikçiniz ürünü ve müşterilere sevkiyatı düzenlediğinden sadece web mağazanızı pazarlamaya odaklanabilirsiniz. Ancak yine de muhasebe ve e-ticaret yazılımlarına ihtiyacınız olabilir. E-ticaret stoksuz satış söz konusu olduğunda, öne çıkan en önemli özellik ürünleri stokta bulundurmamanız ve fiyatları kendiniz belirlemenizdir. Pazarlamada iyiyseniz çok hızlı büyüyebilirsiniz. Unutmamanız gereken ise yerel mevzuata ve KDV kurallarına uyduğunuzdan emin olmanızdır. Bunun için Orka Bilgisayar’ın sunduğu muhasebe programları ve e-ticaret hizmetlerinden yararlanmanız mümkün.

Dropshipping’in dezavantajı genellikle ürün başına daha az kazanmanızdır, ancak geniş ürün yelpazesi sunabilirseniz kısa sürede yüksek kâr elde edebilirsiniz. Bu nedenle stoksuz satış ürünleri, genellikle çok fazla satmadığınız belirli ürünler veya ilk olarak ne kadar satın alacağınızı öğrenmek istediğiniz yeni ürünler için özellikle uygundur. Çünkü dropshipping sayesinde pazar payını ölçebilir, yeni bir ürünün başarılı olup olmayacağını test edebilirsiniz. Dropshipping başlatmak için gerekenler ve aşamaları ise şunlardır:

  • İşletmeniz için doğru ürünleri bulmak üzere stoksuz satış pazar yerlerine göz atın. Arama seçeneklerini daraltmak ve hedef kitlenize hitap eden ve aynı zamanda marka değerlerinizle uyumlu ürünleri seçmek için anahtar kelimelere göre arama yapın ve filtreleri kullanın.
  • Seçilen ürünleri web mağazanıza aktarın. Bu aşamada aracı bir platform kullanabilir ya da kendi web sayfanızı da kullanabilirsiniz. Daha sonra ürün bilgilerini düzenleyin. Fiyat bilgisi eklemeyi unutmayın.
  • Fiyatlarınızı piyasaya uygun tutmanız tavsiye edilse de kâr marjınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.
  • Seçtiğiniz dropshipping ürünlerini web sayfanıza ekledikten sonra ürünleri müşterilerinize görünür hale getirin. Artık satın almak istedikleri ürünleri bulabilir, ödeme sayfasına gidebilir ve web sitenizde ödeme yapabilirler.
  • Siparişleri ve nakliye bilgilerini toplayın ve bu bilgileri tedarikçinize iletin. Ardından müşterileriniz adına ödeme yapın.
  • Dropshipping tedarikçiniz, her siparişi doğrudan müşterilerinizin adresine gönderir. Siparişlerin durumu hakkında müşterileri bilgilendirebilmeniz için sistem üzerinden bir takip numarası alabilirsiniz.

Dropshipping için Şirket Kurmak Gerekir mi?

Bazı aracı platformlar söz konusu olduğunda stoksuz ürün satmak için şirket kurmak zorunda değilsiniz. Geleneksel bir e-ticaret perakende modelinde çok sayıda sipariş aldığınızda daha fazla iş yapmak zorunda kalırsınız. Örneğin belirli bir satışa ulaştığınızda şirket kurmak, ürünleri tedarik etmek, işlemek, paketlemek, göndermek tamamen sizin ilgilenmeniz gereken konulardır. Ancak aracı platformlar sayesinde internetten stoksuz satış yapmak için şirket gerekli değildir. Fakat kendi web sayfanızda satış gerçekleştirmek isterseniz şirket kurmanız gerekir. Öte yandan aracı platformlarda satış yapacak olsanız bile şirkete sahip olmanız müşterilere güven verir ve bu doğrudan satışlarınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Siz de dropshipping sayesinde depolama ve nakliye masrafı olmadan e-ticaret yapmak isterseniz, hemen tedarikçilerle iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte satışlarınızı takip etmek, muhasebeleştirmek ve diğer e-ticaret uygulamalarından yararlanmak için Orka Bilgisayar’ın hizmetlerine göz atabilir, başarılı bir girişim başlatabilirsiniz.