Stok Takip Programı Nedir? Nasıl Çalışır? Orka Bilgisayar 6 Mart 2023

Stok Takip Programı Nedir? Nasıl Çalışır?

Stok miktarını, ürün girişleri ve çıkışlarını takip etmek için kullanılan sisteme stok takip sistemi denir. Bu sistem sayesinde aylık, haftalık ve günlük olarak iş akışlarını takip etmek mümkündür. Stok takibi yapmak tüm işletmeler için önemlidir. E-ticaret siteleri de bu stok sistemlerini kullanarak satışlarını takip edebilir. Stok takip programı sayesinde alım ve satımlarınızı daha verimli hale getirebilir ve stok devir hızınızı görebilirsiniz. Stok takip programlarının çalışma sistemi ise şu şekildedir:

 • Stok takibi için öncelikle ürünlerin miktarını girmelisiniz.
 • Sisteme girdiğiniz ürünler için stok takibi başlatabilirsiniz.
 • Sattığınız ve aldığınız ürünlerin takibi için mutlaka düzenli olarak stoklarınızı güncellemelisiniz.
 • Hangi üründen ne kadar kaldığını sistem üzerinden takip edebilirsiniz.
 • Kullandığınız stok takip programına çeşitli yazılımlar entegre ederek satışlarınızdan sonra stoklarınızın otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yoğun zamanlarda stok güncellemekle uğraşmanıza gerek kalmaz.
 • Stok takip programında bulunan raporlar ile ön muhasebe işlemlerinizi online bir şekilde yapabilirsiniz.

Stok Takibi Nasıl Yapılır?

Stok takibi yapmak için pek çok metot kullanılır. İster kağıt kalemle ister excel ile ister kendi yazılımlarınızla isterseniz de hazır bir stok takip programı ile bu işi yapabilirsiniz. Günümüzde stok takibi yapmak için kullanılan programlar, sundukları avantajlar ile öne çıkar ve pek çok işletmeci tarafından tercih edilir. Stok takibi yapabilmek için öncelikle ürün sayımı yapmanız ve bunları kaydetmeniz gerekir. Her seferinde ürünleri saymak zor bir iş olacağı için, bir kereye mahsus saydıktan sonra bunları stok takip programına not etmek size kolaylık sağlar.

Depo stok takip işleminde yalnızca ürünleri saymakla bitmez. Stok takibi; üretim, satış, dağıtım ve etiketleme gibi farklı iş süreçlerini de içerir. Tüm bunların takibini bir arada yapabilmek için profesyonel bir depo stok takip programı kullanmak gerekir. Bu sayede çok daha pratik ve hızlı bir şekilde stok takibi yapabilirsiniz. Aynı zamanda stok yazılımına entegre edeceğiniz pek çok eklenti sayesinde hangi ürünlerinizin daha çok satıldığını da daha hızlı ve kolay bir şekilde görebilir ve buna göre ürün sipariş edebilirsiniz.

Stok Takibinin Önemi Nedir?

Stok takibi yapmanın temel amacı, işletmelerin hangi ürünlerine daha çok talep olduğunu önceden analiz edebilmelerini sağlamaktır. Bu sayede her türlü talebe karşı hazırlıklı olabilirler. Ürün stok takibi sayesinde siz de stok yetersizliği gibi bir duruma karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda stok takibi, işletmelerde pek çok süreci daha hızlı ve pratik hale getirebilir. Stok takibi yapan işletmelerin maliyetlerini daha aza indirgediği de bilinir.

Stok takip otomasyonu sayesinde daha etkili stok stratejileri geliştirmek mümkündür. Ayrıca bu sayede stok takibi yapmanın faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz. Stok takibinin önemi ile ilgili şunlar söylenebilir:

 • Stok takibi yapan firmalar, beklenmedik bir talebe karşı hazırlıklıdır ve stok yaptıkları için ihtiyaçlara karşılık verebilirler.
 • Ürün sayısının artması maliyeti azaltır. Dolayısıyla işletmelerin daha fazla ürün alıp stoklaması ve bunları takip etmesi hem maliyetleri düşürür hem de daha fazla kâr elde etme imkanı sunar.
 • Herhangi bir ürünün yeniden temin edilmesi ile ilgili sorun yaşanırsa, bu ürünün stoğunu yapan firmalar kriz dönemlerinde avantaj elde edebilir.
 • Stok yapılan ürünün fiyatı ilerleyen dönemlerde artabilir. Dolayısıyla stok yapmak işletmelerin bu fiyat artışından etkilenmemesini sağlar.

Stok Takip Programı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Stok takip yazılımı kullanarak ürünlerinizi her zaman kontrol edebilir ve iş süreçlerinizi daha kolay ilerletebilirsiniz. Ayrıca stok takip sistemi kullanarak şu avantajları elde edebilirsiniz:

 • Azalan ürünleri daha hızlı fark ederek hammadde yetersizliğini önleyebilirsiniz. Aynı zamanda stok eksikliği gibi durumlar yaşamazsınız.
 • Stok takip programındaki verilere göre hangi ürünlerin ne miktarda alınacağına kolayca karar verebilirsiniz. Bu sayede gereksiz ürün alımı ile israfa neden olmaz ve kaynakları verimli kullanabilirsiniz.
 • Üretimde ve satışta ürünlerin maliyetlerini kolayca analiz edebilirsiniz. Elinizdeki stok durumuna göre yeni anlaşmalar yapabilirsiniz.
 • Stok takip yöntemleri arasından gelişmiş yazılımları tercih ederek elinizdeki ürünlerden hangilerinin hemen elden çıkarılması gerektiğini bilirsiniz. Buna göre bir satış stratejisi geliştirebilirsiniz.

Orka Bilgisayar’ın stok takip yöntemleriyle ilgili yazılımlarından yararlanmak ve profesyonel ekibiyle tanışmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.