Şahıs Şirketinden Limited Şirkete Geçiş Süreci Orka Bilgisayar 5 Nisan 2022

Şahıs Şirketinden Limited Şirkete Geçiş Süreci

Şahıs şirketi kolay açılması açısından şirket kuran bireyler tarafından ilk tercih edilen şirket türlerinin başında gelir. Ancak büyüyen şirket bir süre sonra şahıs şirketi yapısını limited şirket olarak değiştirmeyi düşünür. Bunu düşünen bireylerin aklına ilk olarak şahıs şirketinden limited şirkete geçilir mi sorusu gelir.

Şahıs Şirketinden Limited Şirkete Nasıl Geçilir?

Hali hazırda şahıs şirketine sahip olan şirket sahipleri şirketlerini limited şirkete herhangi bir kapanış yapmadan geçirebilme şansına sahiptirler. Ancak bu değişimi yapabilmeleri için mevzuata hakim olmaları gerekmektedir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile şirket tür (nevi) değişikliği yapmaları oldukça kolaydır.

Şahıs şirketini herhangi bir ek vergi ödemeksizin limited şirkete çevirme imkanınız bulunmaktadır. Bu şirket sahipleri için büyük kolaylık sağlar. Şahıs şirketi sahibiyseniz ve elinizde ürünleriniz varsa bunların satışını yapmaksızın KDV ve gelir vergisinden muaf bir şekilde limited olarak kurulan şirketinize devredebilirsiniz. Ayrıca şahıs şirketinin üzerine herhangi bir mal varlığınız varsa bunları ek bir harç ödemeden limited şirketinize geçirebilirsiniz. Buna şahıs şirketinizin üzerine kayıtlı olan araçlar da dahildir.

Şahıs şirketinden Limited şirkete geçiş yapılırken aklınıza geçmiş dönem zararlarınız gelebilir. Bunlar da tam olarak limited şirketinize aktarılır, bu zarar bilançosunu yeni şirketinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca şahıs şirketinde bulunan KDV beyannamesinin tamamı limited şirketinizde kullanma şansına sahip olabileceksiniz.

Şahıs Firmasından Şirkete Dönüş İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir?

Şahıs firması sahibiyseniz ve firmanızı limited şirket olarak yeniden belirlemek istiyorsanız mevzuata hakim olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Öncelikle bilmeniz gereken konu nevi değişikliği ne demek hakkında olmalıdır. Türk ticaret kanunu sayesinde sahip olunan ticari şirketin dönüştürülmesi olarak tanımlanan nevi değişikliği sizin şirket tanımınızı değiştirmenize olanak sağlar. Bu işlemlere başlamak için ilk olarak tescil talebi hakkında dilekçe yazmanız gerekir. Sonrasında genel kurul tarafından onaylı tür değiştirme planı gereken evrakların başında gelir. Nevi yani tür değişikliği için genel kurul tarafından onaylanmış noterden alınan belgeye de ihtiyaç duyacaksınız. Şirketin üzerine olan taşınmazları beyan etmelisiniz. Taşınmaz ve araç kayıtlarını eksiksiz teslim etmeniz yüksek derecede önemlidir. Tüm bu belge ve evraklara sahip olduktan sonra şirket nevi değişikliği nasıl yapılır sorusunun büyük kısmını halletmiş olacaksınız.

Limited Şirketin Avantajları Nelerdir?

Sahip olduğunuz şahıs firmasını limited şirket olarak yeniden tanımlamak istiyorsanız elbette bu durumun size ne tür katkılar sağlayacağını bilmek isteyeceksiniz. İlk olarak firmanızın büyüdüğünü ve daha kurumsal bir yapıya sahip olması gerektiğini düşünüyorsanız, firmanızı limited şirkete dönüştürmeniz isabetli bir karar olacaktır. Limited şirketler bu kurumsallığı sağlarken aynı zamanda çok daha hesaplıdır. Harç ve ödeme maliyetleri oldukça uygundur. Ayrıca limited şirket kurulumunda tek ortak yeterlidir. Diğer yandan şirketinizin kurumsallaşması için limited şirket size şirket içi yapılandırma konusunda büyük kolaylık sağlar. Örneğin şahıs firmasında son söz ve tüm yükümlülükler firma sahibine aitken limited şirkette bu rolleri dağıtabilme şansına sahip olacaksınız. Bir şirket sahibinin önem verdiği konuların başında vergi ödemeleri yer alır. Limited şirketin sayılabilecek en önemli avantajlarından biri sabit orana sahip vergi ödemesidir. Kurumlar vergisine tabi olan limited şirketler belirli bir oran üzerinden vergilerini öderler. Ayrıca fazla karmaşık olmayan yapısı sayesinde büyümeye başlayan firmalar için limited şirketler çok daha avantajlıdır. Mesela avukat bulundurma zorunluluğu yoktur ayrıca genel kurul toplantısına bakanlıktan bir görevlinin katılma zorunluğu yoktur. Sizde limited şirkete nasıl geçilir hakkında bilgi aldıktan sonra şahıs firmanızı limited şeklinde tanımlatarak bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.