Mail Order Nedir? Nasıl Yapılır? Orka Bilgisayar 15 Nisan 2023

Mail Order Nedir? Nasıl Yapılır?

Banka ve kredi kartlarının yanı sıra oluşturulan sanal kartlar, temassız ödeme gibi seçenekler alışverişi kolaylaştırmak adına geliştirilen popüler ödeme yöntemleridir. Bununla birlikte sağladığı avantajlar ve kullanım kolaylığı açısından kredi kartı ile ödeme en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Fiziksel olarak şifre olmadan alışveriş yapmanızı sağlayan bu kartlar, online alışverişlerde de oldukça pratiktir. Güvenli ödeme sağlayan tüm web sitelerinden kart bilgilerini girerek taksitli ya da peşin seçiminin ardından ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Mail order da tıpkı online alışverişte olduğu gibi kartın fiziksel olarak yanınızda olmasına gerek bırakmayan bir ödeme yöntemidir. Peki “Mail order ne demek?”, “Mail order nasıl açılır ve kullanılır?” gelin bu yeni ve pratik ödeme yöntemi hakkında merak edilen tüm detayları birlikte inceleyelim.

Mail Order Nedir?

Bazı durumlarda POS cihazı ile ödeme yapamayabilirsiniz ya da kredi kartınızı evde unuttuğunuz anlar olabilir. İşte bu tür durumlarda kullanılan mail order, kredi kartınız yanınızda olmadığında da ödeme yapabilmeniz için geliştirilen bir yöntemdir. Mail order, kredi kartınızla ödeme yapamadığınız, POS cihazının yanıt vermediği ya da kartınızın manyetiğinde bulunan sorunlar nedeniyle gerçekleşmeyen ödemelerde devreye girer. İnternet ya da elektrik kesintisi durumlarında da mail order ile ödeme yapmanız mümkündür. Yaşanan aksaklıklar nedeniyle tamamlanamayan alışverişlerde de büyük kolaylık sağlayan bu yöntemin en büyük avantajı sadece fiziksel alışverişlerde değil, işletmeden uzakta olsanız bile ödeme yapabilmenizi sağlamasıdır. Ancak mail order kullanımı için kartınızın bu ödeme yöntemine açık olması gerekir. Tıpkı kredi kartınızın online alışverişe açık ya da kapalı olmasını ayarladığınız gibi mail order seçeneğini de aktif/pasif hale getirebilirsiniz.

Mail Order Nasıl Yapılır?

Mail order yapmak için genellikle iki seçenek sunulur. İlk olarak işletmede yapılan alışveriş sonrası POS cihazı ile çekim işlemi gerçekleşmediğinde kredi kart bilgilerinizi POS cihazına manuel olarak girmeniz beklenir. Online alışverişlerde olduğu gibi öncelikle kart numaranızı yazmanız, ardından kartınızın son kullanım tarihi ve arkasında yer alan CVV güvenlik kodunu doğru şekilde belirtmeniz gerekir. Fiziksel olarak kartınızla ödeme yapamadığınızda bu seçenek sayesinde alışverişi tamamlayabilirsiniz. Öte yandan diğer bir seçenek ise uzaktan alışverişlerde kullanılır. Tercih ettiğiniz işletme size bir mail order formu gönderir ve bu formu doldurmanız beklenir. İlk seçenekte olduğu gibi formda yer alan kart bilgileri hanesine numara, tarih ve güvenlik kodunu, ardından alışveriş tutarını belirtmeniz gerekir. Son kontrollerinizi yaptıktan sonra formu imzalayarak işletmeye posta ya da faks olarak gönderebilirsiniz. Bunların dışında telefon yoluyla da mail order yapabilirsiniz, ancak bu seçenekte kart bilgilerinizi sözlü olarak iletmelisiniz. Mail order açmak konusunda dikkat etmeniz gereken ise kart limitidir. Kredi kartı limitiniz kadar mail order limitinizin olduğunu unutmamanız oldukça önemlidir. Çünkü meblağ, kredi kart limitinin üzerinde ise çekim başarısız olacaktır.

İşletme açısından mail order ödemelerinin hesaba geçmesi ise bankalarla yapılan anlaşmalara bağlıdır. Genellikle 1-3 gün içinde çekim gerçekleşir, ancak tutarı anında çekmek isterseniz bankanızla yaptığınız anlaşmalar çerçevesinde kesintiler söz konusu olabilir.

Mail Order Güvenli mi?

Mail order, fiziksel olarak bulunmadığınız ya da yurt dışındaki işletmelerden alışveriş imkanı sunduğu için oldukça popülerdir. Ayrıca kartınızda ya da POS cihazında kaynaklanan problemlerde de alışveriş imkanı tanır ve işlem ücretleri oldukça düşüktür. Ancak mail order yapmak tamamen risksiz değildir. Çünkü kredi kart bilgilerinizi yazılı veya sözlü olarak iletmeniz gerekir ve bu da bilgilerinizin rızanız dışında kullanım riskini artırır. Bilgileriniz 3. tarafların eline de geçebilir. Tüm bunların olmaması için hem işletmelerin hem de kart sahiplerinin önlemler alması gerekir. Bilginiz dışında yapılan alışverişler söz konusu olduğunda yasal süreç başlatabilir ve banka ile iletişim kurarak kartınızın hemen kapanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca işletme de bu durumdan sorumlu tutulabileceği için işletme açısından da risk taşır. Bu nedenle işletme kart sahibinden kimlik fotokopisi, imza veya yazılı/sözlü beyan isteyebilir.

Siz de güvenlik önlemlerinizi alarak kullanıcılarınıza yeni ve kolay bir ödeme yöntemi sunmak isterseniz mail order seçeneğini tercih edebilirsiniz. Ödemelerin muhasebeleştirilmesi, uzaktan mail order yöntemini kullanan müşteriler için e-fatura oluşturulması için Orka hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Orka E-Fatura‘nın yanı sıra büyük kolaylık sağlayan muhasebe programı, E-Defter, Bordro programı gibi hizmetleri tercih edebilirsiniz.