İşletmeler için E-Faturanın Avantajları Orka Bilgisayar 8 Mart 2023

İşletmeler için E-Faturanın Avantajları

Birçok işletme için kağıt fatura dönemi artık geride kaldı. 2013 senesinden beri hayatımızda olan e-fatura sistemi ise başta internet üzerinden satış yapan firma ve web siteleri olmak üzere birçok alanda hızla yaygınlaşıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e-fatura uygulamaları bazı şirketler için zorunlu hale gelirken, çok sayıda avantajı bulunan elektronik fatura sistemine gönüllü olarak geçmek de mümkün.

E-Fatura Nedir?

E-Fatura tamamen elektronik ortamda hazırlanan ve satıcıya internet sunucuları aracılığıyla iletilen dijital fatura türüdür. Tedarikçiden alıcıya çok hızlı şekilde gönderilebilen e-faturanın hukuki ve geçerlilik açısından kağıt faturadan hiçbir farkı bulunmuyor. E-Fatura kesmenin zorunlu kılındığı durumlar ile ilgili standart düzenlemeleri ise Gelir İdaresi Başkanlığı gerçekleştiriyor.

Ticari firma olarak bakıldığında e-fatura kesme yetkisi Limited, Anonim, Gerçek ve Şahıs şirketi mükelleflerine sunuluyor. Yurt dışında da çok yaygın olan e-fatura uygulaması sayesinde alıcı ve satıcı arasında maliyet-zaman tasarrufu sağlayan güvenli bir sistemin oturtulup, işlemesi hedefleniyor. Siz de şirketinizi e-fatura sistemine geçirerek hem yönetim hem de çalışan verimliliğinizi önemli oranda artırabilirsiniz.

E-Faturanın Avantajları Nelerdir?

Elektronik ortamda kağıt faturaya kıyasla çok daha hızlı ve hatasız şekilde hazırlanıp teslim edilen e-faturalar birçok alanda çeşitli avantajlar sunuyor. İşte e-fatura avantajları:

1. Zamandan Tasarruf

E-Fatura sistemi sayesinde kargolama, kargo takibi, yazdırma, baskı gibi çok sayıda operasyonel süreç devre dışı kalıyor. Dolayısıyla elektronik fatura hazırlamak kağıt fatura hazırlamaya göre çok daha hızlı ve kolay bir hale geliyor. Ayrıca birkaç dakika içinde düzenlenebilen e-fatura ile tahsilat süreçlerini hızlandırmak ve başka işlere zaman ayırmak mümkün.

2.Düşük Maliyet

E-fatura uygulamasındaki şirketleri en çok ilgilendiren faktörlerin başında maliyetlerin dijital fatura sistemi sayesinde büyük oranda düşürülebilmesi geliyor. E-Fatura sistemine dahil olduğunuzda  zarf, kağıt, mürekkep, arşivleme, bastırma, kargolama gibi çok sayıda operasyonel işin maliyet yükünü ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Ayrıca e-fatura hazırlama süreçlerinde hata yapma riski minimuma indiği için tekrar tekrar kağıt fatura basma masrafı da çıkmıyor.

3. Daha Az İş Yükü

Kaşe, imza, baskı süreci gibi birçok operasyonel yük ve çok sayıda evrakla uğraşma zorunluluğu e-fatura sisteminde ortadan kalktığı için çalışanların iş yükü azalıyor. Böylece hem zamandan hem enerjiden tasarruf etmek de e-fatura avantajları arasındaki yerini alıyor.

4. Tahsilatların Hızlanması

Elektronik ortamda yalnızca birkaç dakikada hazırlanıp, müşteriyle paylaşılabilen e-faturalar sayesinde tahsilat süreci de oldukça hızlanıyor. Ayrıca e- fatura, kağıt faturaya kıyasla daha güvenli koşullar altında alıcıya iletildiği için faturanın kaybolması, görülmemesi ve tahsilatın gecikmesi gibi olumsuz durumların da önüne geçilebiliyor.

5. Online Arşivleme

Evrak yığınlarını takip etmek de onları saklamak da oldukça zaman ve enerji isteyen süreçler arasında bulunuyor. E-Fatura uygulamasına geçen şirketler ise artık evrak yığınları ile uğraşmak zorunda kalmıyor. Faturanın kaybolma riski azalırken, yıllar önce düzenlenen faturaları bile dijital ortamda birkaç dakika içinde bulmanız mümkün hale geliyor.

6. Çevre Dostu Uygulamalar

E-faturanın avantajları arasında binlerce ağacın kesilmesinin önüne geçen çevre dostu uygulamalar da yer alıyor. Kağıt ve malzeme israfını ortadan kaldıran e-fatura sistemi sadece doğaya değil şirketinize de zaman-maliyet bakımından katkı sağlıyor.

7. Yüksek Güvenlik

Elektronik olarak hazırlanan e-faturalar dijital ortam ve yüksek güvenlik koşulları altında saklanıyor. Böylece şirket bilgilerinin kaybolma riski de minimum düzeye iniyor.

Görüldüğü gibi hızla yaygınlaşıp günümüzün en yenilikçi ve pratik çözümlerinden biri haline gelen e-faturanın şirketlere sağlayacağı yararlar oldukça fazla. Siz de e-faturanın avantajları ile şirketinizi daha verimli kılmak ve aynı zamanda doğaya da katkı sağlamak istiyorsanız Orka Bilgisayar ile e-fatura sistemine başvurunuzu bir an önce gerçekleştirebilirsiniz.