E-Residency Nedir? Ne İşe Yarar? Orka Bilgisayar 8 Mart 2023

E-Residency Nedir? Ne İşe Yarar?

Estonya, ülke içinde iş ortamına erişim sağlayan, devlet tarafından verilen bir dijital kimlik ve statü olan e-vatandaşlığı sunan ilk ülkedir. Programın tanıtılmasından bu yana, dünyanın dört bir yanından e-ikamet eden girişimciler, e-ikamet statülerini AB merkezli şirketlerini dünyanın herhangi bir yerinden %100 uzaktan başlatmak ve yönetmek için kullanabilirler. Peki e-residency (e-vatandaşlık ya da e-oturum) tam olarak nedir? Ne gibi avantajlar sunar? Gelin e-vatandaşlık hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara birlikte göz atalım.

Estonya E-Residency Nedir?

Estonya vatandaşlarının çevrimiçi olarak hemen hemen her şeyi yapmasına olanak tanıyan gelişmiş dijital altyapı mevcuttur.  E-residency ise dijital platform aracılığıyla Estonya’dan alınan bir tür vatandaşlıktır. E-vatandaşlık sayesinde ise oy kullanmak, evlilik cüzdanı başvurusu yapmak veya mülk alıp satmak mümkündür. Bunların hepsi Estonya’nın büyüyen dijital vatandaşlar topluluğu için geçerli değildir, ancak e-vatandaş olup şirket kurmak gibi pek çok avantajı da vardır. Örneğin pek çok işlem ve belge gerektiren vergi beyannamesi ortalama beş dakikadan daha kısa sürede %100 çevrimiçi olarak tamamlanabilir. Girişimciler için öne çıkan bir özelliktir. Dolayısıyla e-vatandaşlar, dünyanın dört bir yanından çok çeşitli dijital, serbest ya da uzaktan çalışanlarla birlikte ileri görüşlü iş adamlarından oluşur. Estonya e-vatandaşlığı özünde, devlet web sitelerinde oturum açmanıza, kimliğinizi doğrulamanıza ve belgeleri dijital olarak imzalamanıza izin veren özel bir dijital kimlik türüdür. Ancak bu basit kimlik kartı, uluslararası iş dünyasında büyük bir artıdır.

E-Residency Nasıl Alınır?

E-Residency için başvurmak oldukça basittir. Özellikle kendisini Avrupa’nın dijital lideri olarak konumlandıran Estonya’dan beklentileri karşılar niteliktedir, çünkü tüm adımlar online olarak tamamlanabilir. e-resident.gov.ee web sitesine giriş yapıp kayıt türünüzü seçerek başlayabilirsiniz. İlk kayıt kısmına giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizi ve kimlik belgenizi doldurabilirsiniz. Bundan sonraki adım ise biraz zorlayıcı olabilir, ancak başvuru nedeniniz oldukça net ise bu aşamayı da dakikalar içinde tamamlayabilirsiniz. Neden başvurduğunuzu belirtmek için aşağıdaki seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz:
   • Uluslararası, konumdan bağımsız bir şirket kurmak.
   • Estonya’da iş yapmak.
   • Kimlik doğrulama için teknolojiyi kullanmak.
   • Estonya ekonomisinin gelişimini desteklemek.
   • Estonya bilim, eğitim ve kültür sektörünü desteklemek.
   • Diğer…
  Bu aşamadan sonra ekranınızda “başvurunuz alınmıştır” ibaresi yer alır ve son onay için beklemeniz gerekir. Başvururken belirttiğiniz tüm bilgiler taranır ve onaylanır. Bekleme süresi yoğunluğa göre değişebilir, ancak ortalama 15 gündür. Onayın ardından Estonya büyükelçiliğinden dijital kimliği ve karşılama setini almak için randevu alabileceğinize dair bir bildirim gelir.

  E-Residency Ne İşe Yarar?

  E-residency programının temel amacı, dijital ve serbest çalışanlar, işletme sahipleri, uluslararası ortaklar ve Estonya ile bağlantısı olup yerleşik olmayan herkes için tüm işleyişi önemli ölçüde kolaylaştırmaktır. E-residency yeni bir iş kurmak, mevcut işinizi genişletmek veya yeni girişimlere yatırım yapmak için mükemmeldir, çünkü oldukça erişilebilir olmasının yanı sıra Estonya e-vatandaşlığı  oldukça uygun fiyatlıdır. E-residency pek çok avantaj sunmakla birlikte gelişmeye de devam eder, çünkü topluluğun üyesi olan her işletme ya da girişimci olanakları artırır ve e-vatandaşlığın amacına hizmet eder. E-vatandaş olarak elde edebileceğiniz avantajlar ise şunlardır:
    • Estonya dijital altyapısına erişim sağlayan bir hizmet sağlayıcıyı kullanarak çevrimiçi bir şirket kurup yönetebilirsiniz.
    • Tüm bankacılık işlemlerinizi online olarak yürütebilirsiniz.
    • Uluslararası ödeme hizmeti sağlayıcılarına erişebilir, e-ticaret kapsamınızı genişletebilirsiniz.
    • Yıllık raporlardan sözleşmelere kadar tüm belgeleri dijital ortamda ortaklarınızla birlikte imzalayabilirsiniz.
    • Pratik online araçlar ve iki pinli doğrulama ile imzalanan belgelerin gerçek olup olmadığını doğrulayabilirsiniz.
    • Belgeleri şifreleyebilir ve istediğiniz yere iletebilirsiniz.
    • Şeffaf e-finans hizmetleri sayesinde vergi beyannamesi ve ödemeleri online olarak tamamlayabilirsiniz.
    • Tüm bu pratik hizmetlerle birlikte e-vatandaşlık gelir, sermaye, maliyet ve çok önemli dijital altyapıya ve AB iş ekosistemine erişim açısından farklı faydalar sunar. Bu nedenle e-residency Estonya için tam vatandaşlık içermesede dijital bir pasaport olarak düşünülebilir ve yatırım için düşünülebilir.

   E-Residency’den Kimler Yararlanabilir?

   E-residency Estonya toplumu içinde size belirli haklar veren resmi bir statüdür. Bu aynı zamanda bir iş kurmayı ve şirket adına finansal hizmetlere başvurmayı da içerir. Estonya hükümetinin belirttiğine göre e-residency ile fayda sağlayabilecek girişimcileri şöyle sıralanabilir:
     • Uluslararası bir çevrimiçi işi olan girişimciler.
     • Sabit bir yer istemeyen veya buna ihtiyaç duymayan girişimciler.
     • Her zaman daha fazla ülkede fiziksel bir varlığa sahip olmadan, sadece sınır ötesinde çalışmak isteyen girişimciler.
     • İdari maliyetleri ve bir iş yürütmenin yükünü azaltmak isteyen girişimciler.
     • Avrupa Birliği’nin yasal ve ekonomik alanı içinde iş yapmak isteyen girişimciler.
    Siz de iş fikirlerinizi e-residency ile geliştirmek ve girişimlerinizi uluslararası platformlarda sürdürmek isterseniz dijital dönüşüm süreçlerinizde muhasebe programları, e-ticaret, e-fatura gibi hizmetler sunan Orka Bilgisayar’ı tercih edebilir, tüm süreçlerde destek alabilirsiniz.