E-İmza ile E-Mühür Arasındaki Fark Nedir? Orka Bilgisayar 5 Mart 2022

E-İmza ile E-Mühür Arasındaki Fark Nedir?

Giderek gelişen teknoloji, ticaretin tamamen sanal ortamlara taşınması noktasına doğru evirilmeye başladı. Haliyle fiziki mali süreçler doğal olarak yetersiz bir hal aldı. Bu noktada öne çıkan dijital ürünler çok daha verimli süreçler sunmaya başladı. E-imza ve e-mühür teknolojileri de günümüzde sıklıkla kullanılan araçlar arasında yer alıyor. İnternetin yaygınlaşması ile her türlü işletmenin bu araçları kullanabilmesi de mümkün hale geldi. Böylelikle mali süreçlerin eskisinden çok daha hızlı bir şekilde çözüme ulaşabilmesi de sağlanabiliyor. Bireyler hem kendi adlarına hem de şirket adlarına yaptığı aksiyonlarda bu araçları kullanabiliyor. Bürokratik süreçleri kısaltmalarıyla dikkat çeken e-imza ve e-mühür dijital dönüşüme uğrayan pek çok kurum için en temel gereklilikler arasında yer alır. Peki e-imza ve e-mühür nedir?

Mali Mühür Nedir?

E-mühür, işletmelerin en sık kullandığı araçlardan biri olarak görülür. Pek çok mali işlemde kullanılan bu araç bir imza işlevi görür. E-mühür, şirketlerin kendilerine ait özgün kaşelerinin dijital ortama aktarılmış bir versiyonudur. Sanal ortamda firmanın kendi kurumsal kimliğini yansıtan, resmi belgelerde kullanılan kaşe olarak da görülebilir. Benzer şekilde, internet üzerinden yapılan alım-satım işlemlerinde de kullanılabilir. Yalnızca işletmeye özgü olan e-mühür, resmi evrak işlemlerinin doğru ve güvenli bir süreçte ilerlemesi için gerekli araçlardan biridir. Dijital dönüşümü hedefleyen firmaların e-mühür kurulumu konusunda profesyonel yardım almaları önerilir. Gerekli belgelerin hazırlanması ve şartların karşılanması sonucu başlatılacak olan e-mühür başvuru süreci sonrasında rahatlıkla elde edilebilir. Aynı zamanda mali mühür olarak da bilinen bu araç, e-fatura kullanımında bir gerekliliktir. Bu sebeple internet üzerinden alım-satım yapan ve faturalandırma sürecini de dijital olarak tamamlamayı hedefleyen her türlü şirket için son derece önemlidir. Mali mühür ücreti yıllara göre değişiklik göstermektedir. Fiyatların değişmesi durumu söz konusu olabildiği için doğru bilgi kaynağı resmi kaynaklar olmaktadır.

E-İmza Nedir?

E-imza da benzer şekilde dijital ortamda kullanılan bir kimlik doğrulama aracıdır. Kişinin mali işlemler süresince gerekli belgelerde kullanabileceği bir imza olma niteliği taşır. E-imza uygulaması e-fatura kullanarak internet üzerinden işlem yapmak isteyen kullanıcılar için gereklidir. Tıpkı e-mühür gibi dijital ortamlarda kullanılmak üzere oluşturulmuştur. Mali süreçlerin çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilerletilmesi için hayati önem taşır. Aynı şekilde, “e-imza nasıl alınır?” sorusunun cevabı da en güvenilir kaynaklar olarak resmi kanalları işaret etmektedir. E-imza almak için gerekli belgelerin toplanması ve resmi kurumlar tarafından belirlenmiş olan kanallara başvurulması gerekmektedir.

E-İmza E-Mühür Yerine Kullanılabilir mi?

E-imza e-mühür arasındaki en büyük fark birinin kişiye özel, diğerinin şirket adına oluşturulmuş olmasıdır. E-imza kurulum süreci sonrasında birey, resmi evraklarda bu aracı kullanma hakkına sahip olur. Dijital ortamlarda hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapabilmesi de bu şekilde mümkün kılınır. Benzer şekilde, şirket adına alınması gereken aksiyonlarda da e-mühür kullanımı gereklidir. Bir kaşe yerine geçen e-mühür, birey adına değil, şirketi temsil edecek şekilde kullanılır. Bu sebeple bu iki konseptin birbiriyle karşılaştırılmaması gereklidir. Sonuç olarak e-imza E-devlet, e-reçete gibi bireyi ilgilendiren konularda kullanılmak üzere tasarlanmış bir uygulamadır. Şirket adına belli kanallarda aksiyon alınması e-imza ile mümkün olmamaktadır. Öte yandan e-mühür, firmanın kurumsal kimliğini yansıtmaktadır. E-fatura süreçleri başta olmak üzere çeşitli dijital dönüşüm uygulamalarında kullanılan bu araç, belirli sertifikalara sahip olma zorunluluğu taşır. Böylelikle ticaret başta olmak üzere pek çok mali konuda güvenli bir süreç işlenir.