E-Fatura Entegrasyonu ile Muhasebe Süreçlerini Yönetmek Orka Bilgisayar 13 Haziran 2022

E-Fatura Entegrasyonu ile Muhasebe Süreçlerini Yönetmek

E-fatura ticari hayatın bir parçası haline gelmiştir. Takibinin kolay olması ve kullanıcısına zaman kazandırması avantaj sağlamaktadır. Son yıllarda büyük bir furya haline gelen e-ticaret, e-faturanın yaygınlaşması konusunda büyük bir paya sahip olmuştur.

Firmaların birçoğu geleneksel fatura düzeninden e-fatura sistemine geçiş yapmaktadırlar. Ancak bu geçiş süreci birçok firma sahibi için kafa karıştırıcı görülmektedir. E-fatura entegrasyonu ile bu süreç çok daha hızlı ve kolay bir biçimde tamamlanır. Özellikle muhasebe süreçleriniz dijitalleşen fatura sistemi ile daha düzenli bir hale gelir.

E-Fatura Entegrasyonu Nedir?

E-faturaya geçiş süreci sanıldığı kadar zor değildir. E-ticaret üzerinden satış yapan bir firmanız varsa fatura işlemlerinizi e-fatura entegre sistemi sayesinde çok kısa bir zamanda tamamlayabilirsiniz. E-fatura entegrasyonu kısmı faturanın hazırlanması ve sınıflandırılması şeklinde ikiye ayrılır.

E-ticaret ile uğraşan bir firma için geleneksel tip fatura kullanmak oldukça zaman kaybı yaşatır. E-faturaya geçiş yaptıysanız, vakit kaybetmeden entegrasyon sisteminizde fatura düzenlemesini yapabilirsiniz. E-fatura sistemi size eksiksiz bir fatura hazırlama imkanı da sunar. E-fatura durum kodları ile olası hatanızı anlayabilir, hızlı aksiyon alabilirsiniz.

Muhasebe süreci e-fatura entegrasyonu ile kolaylıkla tamamlanır. Aylık ve dönemsel gruplandırmalar yapabileceğiniz gibi müşterinize özel gruplandırmalar da yapabilirsiniz. Fatura kayıtlarınızı dilediğiniz zaman kontrol edebilir, mali müşaviriniz ile ortak bir sistemle fatura iletiminizi yapabilir, vergilendirme sürecini sorunsuz bir biçimde halledebilirsiniz.

E-Fatura Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Sahip olduğunuz entegrasyon sistemi ile e-fatura kesme ve arşivleme işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Ancak e-fatura kullanımına yeni başladıysanız entegrasyon sürecini başlatmak için bilmeniz gereken bazı detaylar mevcuttur. İlk olarak kullanmaya karar verdiğiniz entegrasyon sisteminin GİB tarafından kabul edilmesi gerekir. Orka e-fatura entegrasyon sistemleri GİB ile uyumludur. E-fatura ve e-arşiv fatura kaydınızı bu sistem üzerinden tamamlayabilirsiniz. GİB tarafından onay aldıktan sonra e-fatura kesebilir, muhasebe işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Fatura kesme işlemini yalnızca entegratör üzerinden yapabilirsiniz. Çoklu siparişleriniz için kısa sürede birçok faturayı hazır hale getirebilirsiniz. Aylık ve dönemsel arşivlemenin yanı sıra fatura müşteri eşleştirmesi de yaparak takip sisteminizi dilediğiniz biçimde şekillendirebilirsiniz. Muhasebe süreci aşamalarında e-fatura entegrasyonu ile iş takibini en baştan sıkı bir şekilde ilerletebilirsiniz.

Fatura muhasebe sürecinin nasıl yürütüleceği hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız E-Fatura için Özel Entegratörler Nasıl Kullanılır? adlı blog yazımız sizin için bilgilendirici olacaktır.

E- Fatura Entegrasyon Sistemi Kullanımının Size Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

E-fatura kullanımının yaygınlaşması sonucunda e-fatura entegratörleri firma sahipleri için popüler hale gelmiştir. Kolay ve hızlı bir işlem gücüne sahip bu entegratörler kullanıcıları için birçok avantajı da beraberinde getirir. İlk olarak kağıt fatura olarak bilinen klasik fatura sisteminden çıkışı sağlar. Kağıt fatura basım gerektirdiği için ayrı bir masrafa neden olur. Ayrıca kargo sürecinde faturanın kaybolma veya zarar görme olasılığı vardır.

E-ticaret yapan firmalar için e-fatura hazırlamak aynı zamanda güvenli alışveriş için de önemlidir. E-fatura göndermeniz yeni nesil ticarette güveni temsil eden bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Müşteri tarafından istenilen olası iptal ve iade durumlarını kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz e-faturalar sizin tercihinize bağlı olarak arşivlenir. Böylece dilediğiniz zaman fatura kontrolü yapabilir, vergilendirme sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlarsınız. Muhasebeciniz veya mali müşaviriniz de faturalarınızı eksiksiz görüntüleyebilir, vergi beyanlarınızı kolaylıkla hazırlayabilir. E-fatura entegratör fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamıza göz atabilirsiniz.