Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir? Orka Bilgisayar 28 Şubat 2023

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

Günümüzde hızla ilerleyen dijitalleşme sürecinden en çok etkilenen alanlardan birisi ticaret, daha doğrusu e-ticarettir. Alışverişin sanal ortama taşınmasıyla birlikte gün geçtikçe önemi artan e-ticaret uygulamalarına ilişkin çok sayıda düzenleme yapıldı. Hem tüketicinin hem de üreticinin haklarını gözeten yasal zorunluluklar sayesinde e-ticaret işlemlerinin güvenilirliği her geçen gün biraz daha artmıştır. Bu zorunluluklar kapsamında yer alan mesafeli satış sözleşmesi, e-ticaret sırasında müşteri ile işyeri arasında yapılan bir anlaşma niteliğini taşır.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

Mesafeli satış sözleşmesi, fiziksel olarak aynı ortamda bulunmayan tarafların mesafeli satış sözleşmesine uygun cihazlar aracılığıyla uzaktan yaptığı e-ticaret sözleşmelerinden birisidir. Bu işlem internet üzerinden olmak zorunda değildir. Satıcı ve alıcının yüz yüze olmadığı birçok durumda “mesafeli satış sözleşmesi” kavramı devreye girer. Bu sözleşmelerin e-ticaret ortamında alışveriş yaparken alıcının karşısına ilk çıkan ön bilgilendirme formu ve e-ticaret satış formu ile karıştırılmaması gerekir. Bir diğer adı “uzaktan satış sözleşmesi” olan bu sözleşmede taraflardan birinin tüketici olması gerekir. E-ticaret satış formu ile mesafeli sözleşmeyi ayıran en önemli özellik budur.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Neleri Kapsar?

Mesafeli satış sözleşmesinin kapsamı, her ne kadar iki tarafın da menfaatlerini gözetmek üzere hazırlansa da daha çok tüketicinin haklarını kapsar. Satıcının yükümlülüklerinin yer aldığı sözleşme Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre düzenlenir. Yönetmelik gereğince satıcı taraf mesafeli satış sözleşmesi hakkında tüketiciye bir ön bilgilendirme yapmak zorundadır. Bu ön bilgilendirme yapılmadığında sözleşme yapılmamış sayılabilir. Mesafeli satış sözleşmesi kapsamında bulunan başlıca konular şunlardır:

 • İfa süresi: Satıcının satın alınan ürünü alıcıya sunmak için taahhüt ettiği süredir. Maksimum 30 gün olarak belirtilmelidir.
 • Cayma hakkı: Yönetmeliğe bakıldığında tüketici ürünü satın aldıktan sonraki ilk 14 gün içinde sebep belirtmeden ve cayma bedeli ödemeden almış olduğu ürün/ hizmeti iade edebilir. Cayma hakkına ilişkin özel durumlarda (kişisel taleplere göre hazırlanan, bozulma ihtimali olan, hijyen gereğince iadesi yapılamayan, anında sunulan hizmetler gibi) satıcının haklarını savunacak şekilde cayma ve iade koşulları düzenlenir.
 • İade süresi: Cayma hakkını kullanan tüketiciye iade işlemi için tanınan süreyi ifade eder. Bu süre 10 gün ile sınırlandırılır.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Mesafeli satış sözleşmesi hazırlanırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Aşağıda sıraladığımız adımları izleyerek sözleşmeyi hazırlayabilirsiniz:

 • Satıcı ve tüketiciye ilişkin kişisel bilgiler, adres – telefon gibi iletişim bilgileri ve fatura için gereken detaylar özenli bir şekilde yazılmalıdır.
 • Konu metninin düzenlenmesi gerekir. Bu aşamada tüketici ve satıcının sorumlulukları beyan edilir. Ayrıca bu metin, ürün ile ilgili gerekli açıklamaların yapıldığı madde niteliğindedir.
 • ödemeye ilişkin tüm detaylar sözleşmede yer almalıdır. ürün fiyatı, gönderilecek ürün sayısı, ödeme şekli ve faturaya ilişkin bilgilerin bulunması gerekir. e-ödeme, ürün bedeli, kaç adet gönderileceği, ödeme tipi, e-fatura veya normal faturaya ilişkin detaylar, kargo ücreti gibi bilgiler yazılmalıdır.
 • Teslimat aşamasına ilişkin, iki tarafın da karşılıklı sorumlulukları detaylandırılır.
 • Mücbir sebeplerde (doğal afet gibi durumlar) sorumluluk ve cezai yaptırım olmayacağı belirtilmelidir.
 • ödeme problemlerinde sorumluluğun tüketiciye ait olduğu ifade edilmeli, karşılıklı sorumluluklar sıralanmalıdır.
 • Garanti, iade ve cayma hakkına ilişkin bütün konular detaylandırılmalıdır.
 • Hazırlık aşamasında hataya mahal vermemek için bilişim avukatlarından destek alınmalıdır.

Mesafeli satış sözleşmesine ilişkin hazırlıklar, bordro ve insan kaynakları yönetimi, satış sürecinde ihtiyaç duyacağınız e-fatura, e-defter, e-arşiv gibi dijital çözümler, hizmetler ve eğitimler için Orka Bilgisayar’ın profesyonel ekibinden ve yenilikçi çözümlerden iletişim kurup hemen yararlanabilirsiniz.