Orka KEP admin 18 Mayıs 2022

Orka KEP Hizmeti

Yasal olarak geçerli ve güvenli elektronik posta sistemi KEP ile tüm hukuki ve ticari belge paylaşımlarınız güvende!

Kayıtlı elektronik posta (KEP) sistemi uzun süredir kullanılmaktadır. Klasik e-Postalardan ayrı olarak gönderilere dair tüm detayların gösterildiği bu sistem ile resmi ve ticari işlemler kolaylıkla yapılabilir. Gönderici ve alıcının kimlik bilgilerinin tutulduğu sistemde gönderi, teslim ve okunma zamanı gibi detaylar kayıt altında tutulur. Kayıtlı elektronik posta sistemine kaydedilen bilgiler hukuki belge olarak kullanılabilir. Tamamıyla resmi bir sistem olan KEP ile taraflar arasında oluşabilecek anlaşmazlıklarda sistem üzerindeki bilgiler delil olarak sunulabilir. Gönderi zamanı, alıcı ve göndericiye dair bilgiler, teslim edilme anı, okunma anı ve gönderinin tamamı KEP sisteminde 20 yıl kadar kayıt altında tutulur. Herhangi bir uyuşmazlık halinde bu bilgiler mahkemelere delil olarak sunulabilir. Bu bilgilerin kaydedilmesi sayesinde sisteme kayıtlı alıcı ve satıcı e-postanın ulaşmadığını iddia edemez. Bu sayede belgenin inkâr edilmesi ve evrakta sahtecilik gibi durumların önüne geçilmiştir.

KEP sistemi nedir diye merak ediyorsanız Orka’yı ziyaret edebilirsiniz. Orka’nın e-çözümler kapsamında sunduğu KEP sistemi ile iş süreçlerinizi daha hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.  

Orka KEP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kayıtlı elektronik posta yani kısa adıyla KEP, alıcı ve gönderici arasındaki e-posta kayıtlarının tutulduğu bir sistemdir. KEP hesabı nedir gibi sorular sistemi merak eden kişiler tarafından araştırılmaktadır Kayıtlı elektronik posta sistemi kanunlarca düzenlenmiş ve resmi bir sistemdir. Gönderici ve alıcıya ait tüm kimlik bilgileri sisteme kaydedilmektedir. Ayrıca sistemde postaya dair diğer detaylara da yer verilmektedir. Sistemdeki bilgiler 20 yıl kadar kayıtlı kalmaktadır. KEP ne demek sorusu sistem hakkında kısa bir araştırma ile yanıtlanabilir. Sistem üzerinde içeriğin bütünü korunmaktadır. Gönderi, teslim ve okunma zamanı sistem içerisinde değiştirilemez. Bu sayede dolandırıcılık ve belgede sahteciliğin önüne geçilmiştir. KEP başvuru işlemlerini tamamlayan kişiler sistemi kullanmaya başlayabilir. Kurum ve bireyler tarafından alınabilen KEP, ulaşması gereken belgelerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde gönderilmesini sağlar. Kâğıt kullanımını tamamıyla ortadan kaldıran sistem çevreci özelliğiyle de büyük beğeni kazanmıştır.

Günümüzde elektronik postalar ile yapılan tüm işlemler KEP sisteminden de yapılabilmektedir. Sisteme kayıtlı olmak isteyen kişilerin öncelikle Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcılarından bir tanesine kayıt yaptırması gerekir. Hizmet sağlayıcıları devlet tarafından onaylanmış ve güvenli kurumlardır. KEP adresi alma işlemleri sırasında bazı belgeleri hazırlamak gerekir. Belge teslimi tüzel veya bireysel kişilere göre değişiklik gösterir. Bireysel olarak başvuru yapan kişilerin ilk olarak KEP hesabı Ön Başvuru formu, kimlik kartı, ve T.C. vatandaşlık numarası ile işlem yapması gerekir. Tüzel kişilikler ise ticaret sicil numarası, noter onaylı imza sirküleri, kişinin kimlik bilgileri ve KEP hesabı ön başvuru formunu hazırlaması gerekir. Ayrıca KEP almak isteyen resmi kamu kurumlarında ise, kurumun üst düzey yetkilisinin imzası, başvuru yapan kişinin kimlik bilgileri ve Kayıtlı elektronik posta öne başvuru formunun teslim edilmesi gerekir. Bu adımlarının tamamlanmasının ardından KEP giriş işlemleri yapılabilir.

Kayıtlı elektronik posta sistemi bireysel, tüzel ve kamu kurumları tarafından kullanılabilir. Sistemi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle KEP adresi nedir sorusunu araştırması gerekir. Kişisel veya tüzel olarak açılan KEP adresinde kişisel bilgilerin yazdığı e-posta adı yazmaktadır. KEP sistemine kayıtlı bilgiler 20 yıl kadar kayıtlı tutulmaktadır. Sisteme kayıt yaptırmak isteyen kişilere çeşitli fiyatlar uygulanır. KEP fiyatları yıllık depolama alanına göre değişiklik göstermektedir. KEP sistemi sayesinde elektronik yazışmalar daha güvenli hale gelmiştir. Sistem üzerinden posta işlemlerinin yanı sıra fatura işlemleri de yapılabilir. KEP üzerinden fatura iptali başvurusu sistem üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Yükleniyor